- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Szachy dla Niepodległej

- Reklama -

 

 

W miniona sobotę w galerii Biłgorajskiego Centrum Kultury rozegrano XXI Turniej poświęcony 100 rocznicy odzyskania niepodległości, połączony z XVIII memoriałem Stefana Knappa.

 

Zwycięstwem w turnieju uczcił to wyjątkowe święto 18 letni wychowanek Biłgorajskiego Centrum Kultury Hubert Mucha. Jest to jego drugie zwycięstwo w szachach szybkich na przestrzeni niespełna dwóch miesięcy. Na początku października triumfował w XXIV Memoriale Aleksandra Bełżka. Tym razem zwycięstwo nie przyszło łatwo. Doszło do ciekawej konfrontacji aktualnego lidera biłgorajskich szachów -Dawida Dzido z potencjalnym kandydatem do tego tytułu. Wprawdzie bezpośredni pojedynek Dawid wygrał, ale w sukurs Hubertowi przyszedł jego wujek Dariusz Wróbel, który ograł Dawida i stawka się wyrównała.

Końcowy układ czołowej części tabeli ustalił „Biłgorajanin z Warszawy” Tomasz Zdybel „urywając” Dawidowi cenne pół punktu.

 

Wyniki:

– kategoria open

1.Hubert Mucha (BCK Biłgoraj) – 8 pkt. z 9 możliwych

2.Dawid Dzido (BCK Biłgoraj) – 7,5 pkt.

3.Przemysław Zdybel (Warszawa)- 7 pkt.

4. Dariusz Wróbel (BCK Biłgoraj) – 7  pkt.

5.Tomasz Zdybel (Warszawa)- 6 pkt.

 

W kategorii najlepsza kobieta puchar i nagrodę 100 zł otrzymała Karolina Kornik (BCK Biłgoraj).

W kategorii do lat 18 dziewcząt zwycięstwo i puchar przypadł Julii Rutowski.

Wśród chłopców triumfował Hubert Mucha przed swoim bratem Konradem (obaj BCK Biłgoraj) i Antonim Widzem (Biłgoraj).

 

W kategorii do lat 14 dziewcząt zwyciężyła Katarzyna Sudoł (BCK Biłgoraj) przed Joanną Bielak (Tereszpol – Kukiełki)i Igą Łabą (BCK Biłgoraj).

Wśród chłopców najlepszym okazał się Przemysław Zdybel (Warszawa) przed Jakubem Rutkowskim i Adrianem Muchą (obaj BCK Biłgoraj). W kategorii do lat 10 dziewcząt zwyciężyła Samanta Portka (Tereszpol- Kukiełki) przed Mileną Blachą (BCK Biłgoraj), Małgorzatą Potocką (Tereszpol- Kukiełki) i Oliwią Koper (Przedszkole Bambini Biłgoraj).

Wśród chłopców najlepszy okazał się Krzysztof Woźniak (Modliborzyce) przed Bartoszem Ożogiem (MDK Zamość), Dawidem Woźniakiem  (Modliborzyce), Cezarym Kraczkiem, Michałem Sudołem, Karolem Sendłakiem i Szymonem Papierzem (wszyscy BCK Biłgoraj).

Dalsze miejsca zajęli: Jakub Kimak, Jakub Strzałka (obaj Tereszpol -Kukiełki), Michał Blicharz (Przedszkole Bambini Biłgoraj), Oskar Kurzyński (Tereszpol -Kukiełki) oraz Marcel Bień i Mateusz Blacha (Przedszkole Bambini Biłgoraj). Zwycięscy pierwszych miejsc- dziewczęta i chłopcy (oddzielnie) otrzymali puchary, a pozostali pamiątkowe medale i dyplomy.

 

Nagrody- kategoria open

I miejsce – 200 zł + puchar, II- 150 zł, III- 120 zł.

Najlepszy junior Konrad Mucha otrzymał nagrodę 100zł.

Za miejsca IV-XII- nagrody rzeczowe.

W kategoriach do lat 18 i 14 dziewcząt i chłopców (oddzielnie) zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali puchary, a za miejsca I-III Nagrody rzeczowe. Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy.

Nagrody rzeczowe ufundowali Urząd Miasta i Biłgorajskie Centrum Kultury. Nagrody pieniężne pochodziły w całości z  wpisowego i od indywidualnych darczyńców oraz głównego sponsora Antoniego Knappa (bratanek patrona imprezy) właściciela Stacji Obsługi Samochodów (Biłgoraj, ul. Lubelska 38), Zbigniewa Pinczyńskiego (Transpin- firma transportowo- drogowa), Doroty i Artura Polarów (Zakłady Optyczne).

 

Kończąc, składam tą drogą serdeczne podziękowania sponsorom i tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i sprawnego przeprowadzenia turnieju.

 

Szczególne podziękowania pragnę skierować do Jerzego Strzałki z  Tereszpola za opiekę nad najmłodszymi uczestnikami turnieju- przedszkolakami z Przedszkola „Bambini” w Biłgoraju. Warto dodać, ze Jerzy Strzałka obecnie prowadzi zajęcia szachowe w Przedszkolu „Bambini”. Pomysłodawcą i inicjatorem tych zajęć jest dyrektor przedszkola Justyna Wasala- Gura, która przygodę dzieci z szachami rozpoczęła od zabaw w ramach zajęć wakacyjnych. W mojej ocenie jest to inicjatywa ze wszech miar godna naśladowania.

 

 

 

Albin Jaworski

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.