- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strajk pracowników DPS Teodorówka

Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce (gm.Biłgoraj) szykuje się do strajku. Związki zawodowe reprezentujące DPS w Teodorówce są już w sporze zbiorowym z kierownictwem zakładu. Strony nie doszły jednak do porozumienia, dlatego dziś na konferencji prasowej w Lublinie zorganizowanej przez NSZZ Solidarność Region Środkowo – Wschodni Lublin zapowiedziano pikiety protestacyjne. Związkowcy będą protestować również w Biłgoraju.

- Reklama -

Walka związków zawodowych reprezentujących pracowników DPS w Teodorówce o poprawę warunków finansowych trwa od dawna. Związkowcy żądają zmiany warunków finansowania DPS-ów oraz poprawy warunków płacy pracowników. Działania na podłożu lokalnym, czyli rozmowy z dyrekcją domu i starostą biłgorajskim nie przynosiły większych efektów.

Według informacji uzyskanych od przedstawicieli „Solidarności”, starosta biłgorajski pod koniec 2021 przyznał podwyżki po 400 zł dla wszystkich pracowników DPS w Teodorówce, jednak wzrost minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2022 sprawił, że niektórzy nie odczuli podwyżki, gdyż kwota minimalnych wynagrodzeń i tak zostałaby zwiększona.  Dlatego we wrześniu 2021 Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce dołączył do Zespołu NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim przy Zarządzie Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Celem zespołu jest przygotowanie procesu działań związku zawodowego w zakresie koniecznych zmian prawa, które mają znaczenie dla płac, warunków pracy i lepszego funkcjonowania DPS.

Żądania zespołu dotyczą między innymi wzrostu płacy zasadniczej w 2022 o 1 000 zł brutto oraz  zmiany systemu finansowania domów. W tym momencie obowiązuje system finansowania z 2004 roku, gdzie każda ewentualna podwyżka płac podnosi koszty utrzymania mieszkańca, a co za tym idzie obniża konkurencyjność domu w stosunku do placówek prywatnych, co, zdaniem powołanego zespołu, nie powinno mieć miejsca. Wynagrodzenia pracowników, nawet tych z 30- letnim stażem, oscylują w granicach minimalnej krajowej.

- Reklama -

Na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się pod hasłem „Zapomniane domy” głos zabrali przedstawiciele DPS-ów wchodzących w skład zespołu NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele NSZZ „Solidarność” przy DPS w Teodorówce.

-Oczekujemy wdrożenia takich zmian w zasadach finansowania domów, które pozwolą na odpowiednie wynagrodzenie pracowników za ciężką pracę z drugim człowiekiem. Godziwe wynagrodzenie pracowników niosących pomoc w codziennym ludzkim funkcjonowaniu to ważny element rangi wykonywanych zawodów w domach pomocy społecznej – mówiła na konferencji prasowej Małgorzata Guz, przewodnicząca międzyzakładowej organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” . Domy finansowane są przez jednostki samorządowe – powiaty, a zawody medyczne nie są traktowane na równi z tymi finansowanymi przez NFZ. DPS-y nie są w żaden sposób dofinansowywane ze strony rządowej. Związkowcy apelują o odgórne zmiany w systemie finansowania.

W DPS w Teodorówce przedstawicie związków weszli w spór zbiorowy z kierownictwem domu w lutym 2022. Rozmowy pomiędzy stronami ciągle trwają. Kolejnym krokiem zapowiedzianym na konferencji prasowej  będzie przesłanie listu otwartego z postulatami zmian do strony rządowej, a następnie odbędą się pikiety pod urzędami starostw jako jednostek nadrzędnych DPS-ów. Pikieta pod siedzibą Starostwa w Biłgoraju zaplanowana jest na początku lipca.

fot. NSZZ Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.