Korol

- Reklama -

Skorzystaj z bezpłatnych szczepień. Zaszczep się przeciw pneumokokom

Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych zakłada cztery warianty do realizacji. Są one zróżnicowane pod względem grupy docelowej oraz źródeł finansowania. Wariant pierwszy, który już został uruchomiony zakłada szczepienie około 700 dzieci w wieku pomiędzy 2. a 5. rokiem życia mieszkających na terenie województwa lubelskiego. Całkowity koszt konsultacji lekarskiej i szczepienia pokrywa w tym przypadku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Na ten rok przeznaczono na ten cel 200 tys. zł. Szczepienia potrwają do 14 grudnia. Warto, aby rodzice skorzystali z tej możliwości szczególnie teraz, w okresie wzmożonych zachorowań na grypę, ponieważ wirus ten obniża odporność maluchów i często toruje drogę infekcjom pneumokokowym. Jedyną skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania zakażeniom są właśnie szczepienia. Dzieciom podawana jest szczepionka 13-walentna, stanowiąca w tej chwili najszerszą z dostępnych na rynku ochronę przed pneumokokami. Koordynatorem programu jest Centrum Medyczne Luxmed we współpracy z Lubelskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Szczepienia realizowane są w 49 przychodniach POZ na terenie całego województwa. Więcej informacji na temat samego programu oraz adresy placówek szczepiących dostępne są na stronie www.luxmedlublin.pl oraz pod numerem telefonu 81 536 58 58.

 

Warunki skorzystania ze szczepień:

– Dzieci w wieku 2-5 lat (od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 5. roku życia).

– Mieszkające na terenie woj. lubelskiego.

- Reklama -

– Nie były wcześniej zaszczepione przeciw zakażeniom pneumokokowym.

– Nie były zaliczone do grup ryzyka uprawniających do nieodpłatnego szczepienia.

Czas realizacji szczepień: tylko do 14 grudnia br. lub do wyczerpania zapasów szczepionki.

 

Na terenie powiatu biłgorajskiego szczepienia realizowane są w przychodniach POZ w: Księżpolu. Tarnogrodzie, Frampolu, Łukowej, Potoku Górnym, Soli, Biłgoraju (Praktyka Lekarska KONSYLIUM ul. Poprzeczna 3a, NZOZ  Przychodnia Zdrowia Biłgoraj ul. Kościuszki 18, NZOZ „NASZE ZDROWIE” ul. Kościuszki 54).

 

W planach jest realizacja wariantu drugiego programu. Dotyczy także dzieci od 2. do 5. roku życia, ale w tym przypadku w działania będą mogły włączać się samorządy lokalne – powiaty oraz gminy, co ma na celu zwiększenie liczby zaszczepionych maluchów. Wariant trzeci, w całości finansowany z budżetu Województwa Lubelskiego, zakłada zapewnienie ochrony osobom dorosłym, powyżej 60. roku życia. chorującym na astmę oskrzelową oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Ostatni wariant – czwarty – także adresowany jest do populacji osób w wieku powyżej 60. roku życia i zakłada dofinansowanie powiatów i gmin województwa lubelskiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.