- Reklama -

Seniorzy świętowali

 

Przybyłych gości witała Halina Wlaź, prezes UTW. Podkreśliła, że świętowanie tego ważnego jubileuszu słuchacze rozpoczęli już w niedzielę, 8 października, od Mszy św. sprawowanej w kaplicy pw. Ojca Pio w Domu Kombatanta w Biłgoraju. Odbywała ona się w miejscu gdzie stawiano podwaliny pod obecny UTW. To tu w tych murach był początek i dlatego tu składano podziękowania podczas Mszy Św. za minione 15 lat funkcjonowania tej Organizacji

 – Jeżeli zdecydowaliśmy się już na zawsze zamknąć rozdział życia pt. "praca" wcale nie musimy oczekiwać sędziwej starości wciśnięci w swój ulubiony fotel. Przecież uczymy się przez całe życie, to jest oczywiste i nie da się tego stwierdzenia podważyć. Dlatego ludzie chcą spotykać się i pogłębiać swoją wiedzę. Wiąże się to z potrzebą wypełniania wolnego czasu po zaprzestaniu czynnej, często odpowiedzialnej racy zawodowej. Stereotyp mówiący, że celem starości jest odpoczynek obraca się przeciwko człowiekowi – mówiła prezes Halina Wlaź. Dodała, że po drugie niezwykle ważne jest odnalezienie się w grupie osób odczuwających podobną satysfakcję z aktywności społecznej i kulturalnej. – Żywego kontaktu z ludźmi nic nie zastąpią żadne media. UTW jest pożądanym i atrakcyjnym miejscem spotkania się osób znajdujących różne zainteresowania kulturalne także posiadających przygotowanie do korzystania z różnych form zajęć uniwersyteckich – mówiła.

Halina Wlaź podziękowała wszystkim którzy byli zaangażowani w działalność Uniwersytetu przez lata jego funkcjonowania. – Dziękuje tym, którzy rozumują, że nasze uszy z trudem już chwytają wszystkie dźwięki. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przebaczają naszym drżącym dłoniom i czasami wlokącym się nogom. Dziękujemy wszystkim tym którzy pamiętają i rozumieją, że nasze oczy coraz mniej widzą. Dziękujemy tym, dzięki którym czujemy się potrzebni – ludziom, środowisku i społeczności dodała.

 Historię przedstawili słuchacze. W prezentacji multimedialnej przedstawili swoje działania. świętowanie na trzy pięciolecia. Tego dnia, wręczono również dla najaktywniejszym z aktywnych podziękowania za pracę na rzecz rozwoju UTW.

- Reklama -

Tradycyjnie, był wykład prof. Iwony Gisterek dotyczący chorób nowotworowych. Profesor mówiła, że nowotwory to jeden z największych problemów medycyny. Zachorowania na nie z roku na rok rośnie. Rośnie również liczba zgonów na te choroby.  Najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi, rak jelita grubego. natomiast mężczyźni chorują na rak płuca, prostaty czy jelita grubego. Częściej chorują młodsi niż starsi. Tylko co piąty pacjent trafia w początkowym stopniu zaawansowania choroby.

Nie zabrakło również życzeń z okazji Jubileuszu. Płynęły one od posłów, samorządowców, przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek. – Państwa Uniwersytet jest placówką która ma za sobą 15 lat pracy i zapewne równie udane lata przed sobą. Ciesze się, że słuchacze tej uczelni mogą realizować swoje życiowe pasje, wykorzystywać swój potencjał intelektualny i rozwijać zainteresowania w wielu zespołach tematycznych. W wykładach uniwersyteckich uczestniczy grupa wspaniałych ludzi którzy postanawiają wyjść poza mury własnych mieszkań by w gronie innych osób zdobywać nowe doświadczenia oraz miło spędzać czas – życzyła seniorom poseł Agata Borowiec. Życzyła, aby rok akademicki przyniósł nowe doświadczenia, a studiowanie było źródłem satysfakcji w doskonaleniu się.

 Zofia Woźnica, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego podkreśliła, że na bieżąco śledzi aktywność seniorów. – Cieszę się, że macie tyle werwy, zapału i zacięcia, że mimo rożnego rodzaju obowiązków macie chęć aby się spotkać, pośpiewać i wykazać aktywność w formie wielu działań. Życzę zdrowia, pomyślności i wielu szczęśliwych lat – mówiła.

Przedstawiciele władz samorządowych dziękowali za aktywność i życzyli dalszych tak owocnych lat. Wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, dziękował za setki spotkań, projektów. – Dziękuje, ze potraficie spełniać marzenia osób, które tego potrzebują – mówił. Władze miasta Biłgoraj – Janusz Rołan oraz Michał Dec, zapewnili, że nadal będą spierać działania seniorów, aby współpraca układała się owocnie. Słowa uznania płynęły również od starosty Kazimierza Pateraka. – Dziękuje pomysłodawcom, dzięki zaangażowaniu którzy powstała ta Organizacja. Dziękuje prezes za troskę i zaangażowanie która pozwala rozwijać pasję i organizować imprezy i uroczystości, którzy pozwalają tak miło spędzać czas. Dziękuję za to co robicie dla młodego pokolenia – dzieci wnuków. Służycie doświadczeniem i mądrością życiową. Życzę wiele zdrowia i satysfakcji oraz rozwijania talentów, pasji, zmiłowań – mówił.

Tego dnia, nie zabrakło również programu artystycznego w wykonaniu seniorów. Był również tort i tradycyjne "Gaudeamus".

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.