- Reklama -

Są pieniądze na drogi

Gminy Tarnogród, Księżpol, Turobin, miasto Biłgoraj oraz samorząd powiatu biłgorajskiego znalazły się w gronie szczęśliwców. Otrzymały dofinansowanie na przebudowę dróg lokalnych. Wręczenie promes odbyło się wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Jesienią minionego roku ukazała się lista ostateczna wniosków, które otrzymają dofinansowanie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Spore środki trafią również na teren powiatu biłgorajskiego. W ramach tego programu zrealizowanych zostanie siedem inwestycji. Dofinansowanie wynosi 50%, drugą połowę dokłada samorząd.

Gmina Tarnogród otrzymała środki na budowę 970 m drogi gminnej ul. Ogrody w Tarnogrodzie. Wartość inwestycji to ponad 3 mln zł. Zadanie będzie polegało między innymi na wykonaniu robót drogowych, tj. robót przygotowawczych, ziemnych, odwodnieniowych, nawierzchniowych i wykończeniowych, a także wykonaniu kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego oraz przebudowie sieci telekomunikacyjnych.

Gmina Księżpol otrzymała środki na przebudowę 540 m ul. Osiedlowej i Modrzewiowej. Wartość inwestycji to 221 tys. 700 zł. W gminie Goraj przebudowany zostanie 350-metrowy odcinek drogi w miejscowości Bononia i Wólka Abramowska. Koszty inwestycji oszacowano na 640 tys. zł. W gminie Turobin za blisko 900 tys. zł przebudowany zostanie 350-metrowy odcinek ul. Rynek i Hetmana Górki. Również władzom miasta Biłgoraj udało się uzyskać dofinansowanie na przebudowę ul. 11 Listopada, Kolberga i Chmielewskiego. Inwestycja pochłonie 4 mln 690 tys. zł.

- Reklama -

Dofinansowanie otrzymały dwa wnioski złożone przez samorząd powiatu biłgorajskiego. Za ponad 5 mln zł zostanie przebudowana droga relacji Babice Susiec i Księżpol Obsza. Przebudowana zostanie również droga powiatowa Dereźnia Budziarze. Wartość inwestycji oszacowano na ponad 2 mln 300 tys. zł.

W tym roku w ramach tego programu, na terenie województwa lubelskiego, zrealizowane zostaną 53 zadania na kwotę dofinansowania 75 196 825 zł w wyniku czego powstanie ponad 51 km dróg gminnych oraz 76 km dróg powiatowych.

Wnioski zaakceptowane do realizacji zostały złożone przez samorządy w naborze prowadzonym jesienią ub. roku. – Ogromnie się cieszę z tego spotkania wyczekiwanego przez państwa, przeze mnie, tak, abyśmy mogli zakończyć ten pierwszy etap przyznawania środków z Funduszu Dróg Samorządowych z łącznej kwoty 531 mln złotych, jakie województwo lubelskie ma do dyspozycji w tym roku na drogi gminne i powiatowe – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

– 75 mln złotych z tej kwoty to środki, które państwo już w wielu przypadkach wykorzystujecie. To środki na drogi, które już w wielu miejscach widzimy. To środki na inwestycje, które już państwo macie zaplanowane i przygotowane do tego, aby w najbliższym czasie można było je realizować. W wielu przypadkach przetargi na te inwestycje są już rozstrzygnięte, w wielu przypadkach  mamy do czynienia już nawet z końcowym etapem oczekiwania na podpisanie umowy w związku z przetargiem. Tym bardziej się cieszę, że możemy przekazać umowy na dofinansowanie i życzę, aby realizacja tych inwestycji przebiegała sprawnie – dodał wojewoda Czarnek.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.