- Reklama -

Sędziowie nie chcą ujawniać swoich majątków

Na stronach Sądu Apelacyjnego w Lublinie opublikowane są oświadczenia majątkowe sędziów z kilkunastu sądów z okręgu lubelskiego, radomskiego, siedleckiego i zamojskiego. Obowiązek publikacji oświadczeń w internecie nakłada ustawa, którą w ubiegłym roku podpisał prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie 6 stycznia 2017 roku. Jeżeli sędzia złożył oświadczenie majątkowe przed tą datą, nie podlega ono publikacji.

Lukę tę wykorzystali sędziowie z Sądu Rejonowego w Biłgoraju, którzy solidarnie wyrobili się przed datą 6 stycznia. W okręgu zamojskim oświadczenia ujawnili natomiast sędziowie z innych sądów. Można zobaczyć oświadczenia ośmiu sędziów Sądu Okręgowego w Zamościu, dwunastu sędziów Sądu Rejonowego w Hrubieszowie i jedenastu sędziów Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Oświadczenia złożyło także po dwóch sędziów z Janowa Lubelskiego i Tomaszowa Lubelskiego. 

- Reklama -

Zgodnie z nowymi przepisami, oświadczenia majątkowe sędziów będą jawne i będzie można zapoznać się z nimi w Internecie. Do tej pory sędziowie składali oświadczenia majątkowe do prezesa sądu apelacyjnego i do urzędu skarbowego. Teraz też tak będą czynić do końca marca, z tym że z ich oświadczeniami będzie mógł się zapoznać każdy chętny.

Wśród sędziów, tak jak radnych czy polityków, panuje przekonanie, że są to funkcje narażone na pokusy korupcyjne, co skutkuje stronniczymi decyzjami. Jawność oświadczeń majątkowych ma pomóc rozwiać takie podejrzenia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.