- Reklama -

- Reklama -

Rolnicy z powiatu strajkują w Warszawie (foto)

Grupa około 100 rolników z powiatu biłgorajskiego pojechała dziś na "Marsz gwieździsty" do Warszawy. Tysiące rolników przechodzi właśnie ulicami stolicy. Strajkujący zapowiadają już, że będą kolejne wyjazdy.

- Reklama -

Trwa marsz rolników w Warszawie. Tak jak zapowiedzieli  organizatorzy zapowiedzieli, rolnicy  nie przyjechali sprzętem rolniczym. Jak przekazują nam organizatorzy wyjazdu z naszego rejonu, z powiatu biłgorajskiego do Warszawy pojechało około 100 osób –  jeden autokar i samochody prywatne.

Rolnicy około godziny  11.00 ruszyli przez Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Wiejską przed gmach Sejmu, następnie Piękną i Alejami Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie mają   przekazać  swoje petycje.

 

toyota Yaris

A postulaty są niezmiennie te same: główne to  uregulowanie sytuacji z napływem produków z Ukrainy i likwidacja Zielonego Ładu. Kolejna duża manifestacja ma odbyć się w dniach 6-7 marca. Rolnicy z powiatu biłgorajskiego również zapowiedzieli w niej udział.

Wczoraj [red: 26 lutego] Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność wydało komunikat:

 

 

 

KOMUNIKAT PREZYDIUM RADY KRAJOWEJ NSZZ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH „SOLIDARNOŚĆ

 

W związku z trwającym Strajkiem Generalnym rolników Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jednogłośnie podjęło decyzję , że warunkiem odstąpienia od protestów i podjęciem rozmów na inne bardzo ważne tematy jest:

 

– wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest między innymi likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej

 

– w handlu z Ukrainą powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np.: z przyznanych już 50 mld Euro) eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy

Mając powyższe na względzie Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” stoi na stanowisku, że doraźna pomoc państwa mająca na celu podtrzymanie żywotności ekonomicznej gospodarstw jest niezbędna, nie może jednak stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej.

Prezydium negatywnie ocenia dotychczasową  postawę rządu wobec rolniczych protestów. Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną.Niepokój i zdziwienie wywołał Komunikat  Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2024r., który nawiązuje do oświadczenia Premiera RP z tego samego dnia, z którego wynika, że rząd przygotowuje się do siłowego rozwiązania protestu rolników na granicy z Ukrainą. Komunikat KRIR opowiada się za „zmianą strategii protestacyjnej rolników i wzywa do stawienia się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Biało-Czerwoną”.

Należy przypomnieć, że Izby Rolnicze są samorządem i nie posiadają podstaw prawnych  do prowadzenia akcji protestacyjnych, które są uprawnieniem statutowym związków zawodowych rolników. Warto również zwrócić uwagę, że Flaga Biało-Czerwona powinna nas wszystkich jednoczyć ale nie oznacza to, że poszczególne organizacje nie mają prawa do używania własnych symboli.

 

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania „pozornego porozumienia”.

 

W związku z Uchwałą nr 1/24 Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Prezydium Rady Krajowej naszego związku podjęło współpracę z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz innymi rolniczymi Związkami Zawodowymi, oddolnymi inicjatywami rolników z całej Polski w celu organizacji w Warszawie wspólnej manifestacji w dniach 06- 07 marca w tygodniu obrad Sejmu.

 

 

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Komunikat z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji z dnia 22 lutego 2024 r., godz. 16:30.

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu dzisiejszym w godzinach przedpołudniowych,  wspólnie z rolnikami ze Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej, uczestniczyli w proteście na granicy polsko-słowackiej.  Zarówno strona polska jak i słowacka przedstawiła wspólne postulaty dotyczące konieczności podjęcia pilnych działań interwencyjnych w rolnictwie krajowym i europejskim.

 

W związku z informacją po wystąpieniu Premiera Donalda Tuska w dniu 22 lutego 2024 r.  odnośnie objęcia infrastrukturą krytyczną przejść granicznych wraz z drogami dojazdowymi i torami kolejowymi,  a także dynamiczną sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej, Krajowa Rada Izb Rolniczych na dzisiejszym posiedzeniu  opowiedziała się za zmianą strategii protestacyjnej rolników  i w związku z tym, drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną.

Kolejne komunikaty będą wydawane na bieżąco stosownie do rozwoju sytuacji.

 

Prezes  Krajowej Rady Izb Rolniczych,  Wiktor Szmulewicz

 

 

 

- Reklama -

6 Komentarze
 1. Marek mówi

  kiedy rolnicy milionerzy będą płacić podatek dochodowy?

  1. PATRYJOTA mówi

   NIEDŁUGO ZACZNIESZ ŻYGAĆ ZIELONYM ŁADEM LGBT W SZKOLE KONTROLE CZYM PALISZ OCIEPLENIE BUDYNKÓW ZALEWANIE ŻYZNYCH ZIEM UGOROWANIE PODATEK KATASTRALNY OD WŁASNOŚ CI ZAKAZ SAMOCHODÓW SPALINOWYCH PODATEK OD KURY Ś WINI ZA WYDZIELANIE CO 2 TRZEBA TO R …

  2. Anonim mówi

   KIM JESTEŚ ZDRAJCO

 2. Anonim mówi

  Przyjdzie pora i na nich bo warszawka pierwsza padnie u stup NAJWYZSZEGO tak jak podczas wojny.
  A Wieś przetrwa bo wyprosi ŁASKI dla siebie.

 3. pan COGITO mówi

  .Przecież mamy już całkowicie wolne,media/od prawdy/ ,sądy /sprawiedliwości/ i prokuratora,który przeprowadza reformy zgodnie z przepisami prawa /których nie może znaleźć/.Pozostał jeszcze do zreformowania Trybunał Konstytucyjny i KRS,a póżniej przyjdzie czas na Orlen i Prezesa BC,i inne zaplanowane inwestycje,które są gigantomanią.Turów jest do zlikwidowania,CPK sie nie opłaca,bo mamy lotnisko w Berlinie.Czekamy jeszcze na doktorów i inżynierów z Afryki.To dzisiaj pan premier wytłumaczy wszystko rolnikom,jadących do Warszawy i niech wreszcie to zrozumieją,ze mamy czas zamiatania żelazną miotłą i skończą z tymi protestami,o czym mówił już pan minister Kołodziejczak i Marszałek Sejmu.

 4. tubylec mówi

  Mam pytanie czy widział ktoś dziś na strajku naszą nową gwiazdę sejmową która zaprowadziła już porządki w zus-ie . Ale ona ma wyższe cele czyli walka z pisowcami więc zapewne pobiera nauki u skazanego Romka G. oby tylko chłopisko nie zasłabł on takie wątłego zdrowia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.