- Reklama -

Powstanie schronisko dla bezdomnych kotów

Z dnia na dzień w Biłgoraju przybywa bezdomnych kotów. Zwierzętami starają się zaopiekować członkowie Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Podaj Łapę”. Jednak ich możliwości powoli kończą się. Podstawowym problemem jest brak miejsca, gdzie zwierzaki mogłyby zamieszkać.

Temat schronienia dla bezdomnych kotów poruszany był już w października minionego roku podczas sesji Rady Miasta. Wówczas członkowie Stowarzyszenia zwrócili się do władz miasta z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Samorząd miasta Biłgoraj posiada ze schroniskiem umowę dotyczącą bezdomnych psów. Problem jest z bezdomnymi kotami.

Burmistrz Janusz Rosłan zauważył wówczas, że problem jest mu znany. Mówił, że na terenie miasta nie ma żadnej działki, która spełniałaby warunki do tego, aby wybudować schronisko spełniające wymogi. Już wtedy padł pomysł, aby na terenie miasta ustawić kontener dla kotów. Konkretne propozycje lokalizacji nie padły.

Okazuje się, że kontener ma stanąć przy ul. Motorowej. Z tym nie zgadzają się mieszkańcy okolicznych działek. Napisali oni list protestacyjny: „We wrześniu 2017 roku Rada Miasta zatwierdziła plan zagospodarowania przestrzennego, który dla wszystkich działek przy ul. Motorowej, Spokojnej i częściowo Tarnogrodzkiej, zakłada tereny zielone czyli pozbawienie właścicieli działek decydowania o ich przeznaczeniu i zagospodarowaniu według własnych potrzeb. Ten plan dotyczy wszystkich działek, oprócz działki należącej do Urzędu Miasta Biłgoraj, na której od lat pomimo protestów mieszkańców, miasto chce budować schronisko. Pierwsze dla psów, teraz dla kotów a w przyszłości dla innych zwierząt. Jako właściciele okolicznych działek nie zgadzamy się na to. To spowoduje, że nigdy nie uzyskamy pozwoleń na budowę i nigdy nie odzyskamy pełni praw do naszych działek. Obecnie jesteśmy na etapie zbierania dowodów do unieważnienia planu zagospodarowania przestrzennego, przez który nasze działki straciły na wartości o kilka tysięcy złotych.

- Reklama -

Większość działek posiada wielkość 60-70 arów, a ceny nieruchomości w Biłgoraju każdy zna. Ulica Motorowa jest wylotówką. Tu powinny znajdować się tereny przemysłowe, inwestycyjne, handlowe. Tak jest we wszystkich rozwijających się miastach. Tylko miasto Biłgoraj dąży, aby były to tereny zielone, czyli nic, bezwartościowe działki. Miasto przekłada własne interesy nad własność i dobro mieszkańców. Składamy stanowczy sprzeciw i nie zgadzamy się na lokalizację schroniska w naszej okolicy”.

Mieszkańcy pismo to przesłali do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Organ ten wydaje decyzję o pozwoleniu na lokalizację kontenerów dla kotów. Starostwo natomiast przesyłało pismo do burmistrza z prośbą o ustosunkowanie się do skargi.

Jak wyjaśniał burmistrz Janusz Rosłan, nie było możliwości uchwalenia innego planu zagospodarowania przestrzennego. – Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, przystąpiliśmy do zmiany studium uwarunkowań przestrzennych, bo dopiero wtedy zmiana studium pozwoli na zmianę planu. Nie jest prawdą, że zmiany planu dotyczą wszystkich działek oprócz działki miasta, bo również miasto nie może tam realizować zabudowy mieszkaniowej. Studium dopuszcza funkcję schroniska i plan również dopuścił funkcję schroniska dla zwierząt – mówił. Dodał, że będzie to kontenerowe schronisko dla kotów, które nie będzie negatywnie oddziaływało na działki i mieszkańców.

Burmistrz dodał, że nie ma możliwości ulokowania takiego obiektu, np. przy oczyszczalni ścieków, ponieważ na to nie pozwala plan zagospodarowania przestrzennego.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. taa mówi

    Wprowadzić darmowe kastracje to schronisko nie będzie potrzebne. To jest jakaś plaga z tymi kociętami i szczeniakami. Ludzie głąby nie wykastrują kota, bo „jak to tak kocur bez jajek” albo 100zł szkoda wydać na własnego sierściucha. A tak… Darmowe zabiegi, informacja w mediach i być może coś się zmieni, zwłaszcza na wsiach należałoby o tym trąbić. Nawet na festynach poświęcić 5 minut i ogłosić, że jest możliwość sterylizacji kota czy psa za darmo. A teraz to tylko ogłoszenie za ogłoszeniem „oddam małe kotki”, ostatnio ktoś przeszedł samego siebie jak miał ich do oddania 10 (ogłoszenie na FB, na spotted Biłgoraj), czyli co najmniej 2 niewysterylizowane kocice w domu. Ciemnogród pod tym względem, aż żal. To dobrze, że miasto chce zainwestować w bezdomniaki, ale dobrze byłoby pójść też w innym kierunku.

    1. członek Stowarzyszenia Podaj Łapę mówi

      Nie wiem, czy Pani/Pan wie, ale miasto Biłgoraj od wielu już lat ma program sterylizacji zwierząt, zarówno tych bezpańskich, jak też właścicielskich i dobrze to działa. Natomiast duży problem to podejście do tego tematu w gminach okolicznych, które często udają, że problem nie istnieje, a od osób, które problem bezpańskich zwierząt zgłaszają, oganiają się jak od muchy. Poza tym mentalność ludzi też jest często przeszkodą, bo uważają, że sterylizowanie zwierząt, to krzywdzenie ich. Zwłaszcza mężczyźni są temu przeciwni. ale nie tylko. Z pewnością przed ustawodawcą stoi duże zadanie w tej materii, by nakazać w drodze ustawy obowiązkową sterylizację psów i kotów nierasowych oraz czipowanie zwierząt. Ale uważam, że w obecnej chwili powstanie schroniska dla kotów w Biłgoraju jest bardzo potrzebne. Jest sporo zwierząt w potrzebie, często są to zwierzęta chore, po wypadku, bezdomne kotki karmiące kocięta. Garstka członków stowarzyszenia Podaj Łapę od 2011 roku dwoi się i troi ratując zwierzęta, ale nie mają możliwości, bo pomóc wszystkim, które tej pomocy potrzebują, Brakuje miejsca, ludzi, sił i środków. Wszystkiego, Członkowie Stowarzyszenia w swoich własnych domach przetrzymują znalezione zwierzęta. Nie da się tak funkcjonować cały czas. Schronisko zawsze jest ostatecznością, w szczególności dla kotów, bo nie są one zwierzętami stadnymi. Ale jest to dobre rozwiązanie, by móc pomóc kotom w sytuacji, gdy nie ma gdzie ich umieścić, a one potrzebują pilnej pomocy tu i teraz. A tak często bywa. Zapraszamy Panią/Pana w nasze szeregi. Dzięki temu uda się Pani/Panu poznać nasze problemy i problemy bezpańskich zwierząt, które znajdujemy, i które mieszkańcy nam zgłaszają każdego dnia. Co Pani/Pan zrobi, gdy w ciągu jednego dnia trzy różne osoby przyniosą Pani znalezione kocięta i kotkę z kociętami? A następnego dnia dwa psy? Stoimy pod ścianą, chcemy pomagać, ale potrzebujemy pomocy. Proszę więc nie pisać, że schronisko nie będzie potrzebne. Bo plany legislacyjne to jedno, a życie to drugie. Zanim w Polsce nastaną czasy, gdy darmowe kastracje będą na porządku dziennym, to jeszcze mnóstwo wody w Wiśle upłynie. Proszę się zastanowić, ile przez ten czas narodzi się i umrze kolejnych miotów, które znikąd nie otrzymają żadnej pomocy. Trzeba więc działać. Człowiek musi pamiętać, że jest odpowiedzialny za stworzenie, które dano temu oswoił. A miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.