Automax

Polonia z Mołdawii przyjedzie do Biłgoraja

Ludność polskiego pochodzenia zamieszkuje tereny niegdysiejszej Besarabii od wielu pokoleń. Część z nich to potomkowie uczestników powstań narodowych, którzy schronili się w Besarabii w obawie przed represjami grożącymi im w innych stronach Imperium Rosyjskiego, część to potomkowie zesłańców, których tu przesiedlono z Syberii w ramach stopniowego złagodzenia katorgi, ale bez prawa powrotu do stron rodzinnych.Część ludności polskiej trafiła na tereny między Prutem i Dniestrem – "na multańską stronę" – z Podola, Pokucia, Bukowiny, także z Galicji, czy – sięgając dalej w przeszłość ku I Rzeczypospolitej – z całej dawnej Prowincji Małopolskiej, w poszukiwaniu lepszych warunków życia i osobistego rozwoju.
Drugą, znacznie liczniejszą grupę stanowią osoby polskiego pochodzenia (lub ich potomkowie), które przyjechały do radzieckiej Mołdawii w czasach powojennych z innych ówczesnych republik ZSRR, np. litewskiej, ukraińskiej, białoruskiej, zwykle z powodów rodzinnych lub ekonomicznych, często też z nakazem pracy. Ułamek procenta miejscowej społeczności polskiej stanowią obywatele RP, którzy osiedlili się w Mołdawii w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
Delegacja z Mołdawii odwiedzi Biłgoraj po raz pierwszy. Będzie to około 40-osobowa grupa dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zaplanowano, że spotkają się z posłanką Agatą Borowiec i władzami miasta, zwiedzą Biłgoraj i Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych, a w sobotę wystąpią wspólnie z biłgorajskimi zespołami podczas koncertu w Biłgorajskim Centrum Kultury. 
Koncert odbędzie się 18 listopada (sobota) w Biłgorajskim Centrum Kultury. Wstęp na koncert jest wolny. Początek o godz. 12.00.
Zapraszamy!
 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.