Wypożyczalnia sprzętu Kołodziej-baner górny

- Reklama -

Odbudują drogę i utwardzą wąwóz

W ostatnim czasie Goraj jako jedyna gmina powiatu biłgorajskiego uzyskała dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację zadań własnych związanych z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz zabezpieczeniem wąwozów lessowych przed erozją. Kwota dotacji wynosi 291 tys. zł i jest przeznaczona na realizację dwóch zadań drogowych. Pierwsze z nich to odbudowa drogi gminnej w miejscowości Zagrody. Droga została uszkodzona w wyniku gwałtownego spływu wód opadowych w 2016 roku (droga w technologii betonu cementowego na podsypce cementowo piaskowej). Długość drogi wynosi 790 metrów bieżących, szerokość drogi waha się od 3 do 4 m. Kwota dotacji wynosi 211 tys. zł. Drugie zadanie dotyczy utwardzenia dna i odwodnienie wąwozu lessowego w ciągu drogi gminnej w miejscowości Zastawie. Długość drogi wynosi 340 metrów bieżących, szerokość 2,5 m. Kwota dotacji opiewa na 80 tys. zł. Na obydwa te zadania zostały ogłoszone już przetargi. Termin składania ofert na realizację odbudowy drogi w Zagrodach upływa 12 września br. Natomiast oferty na wąwóz w Zastawiu firmy mogą składać do 14 września 2017 roku.

- Reklama -

Zdobyte dofinansowanie bardzo cieszy gorajskich włodarzy. – Gmina Goraj już od ponad 10 lat realizuje odbudowy dróg gminnych w ramach tzw. środków powodziowych oraz zabezpieczenia wąwozów lessowych. Właśnie szczególne osiągnięcia ma ten drugi rodzaj zadań, ponieważ teren gminy Goraj w znacznej części obejmują liczne wzniesienia i wąwozy. I tak od 2007 roku w gminie Goraj zrealizowano 26 zadań z zakresu zabezpieczania wąwozów przed erozją. Długość wszystkich wykonanych inwestycji wynosi około 10 km – opisuje wójt Antoni Łukasik, dodając, że znaczna większość dróg wąwozowych została utwardzona betonowymi płytami drogowymi. Jak podkreśla włodarz, jest to najbardziej optymalna technologia utwardzenia wąwozu, biorąc pod uwagę uwagę trudne warunki terenowe (podłużne różnice terenu, wysokie skarpy wąwozu o wysokości nawet kilkunastu metrów). – Warto również podkreślić, że znaczne różnice terenu praktycznie w całej gminie wpływają na przepiękne widoki o każdej porze roku. Dzięki temu gmina Goraj jest miejscem coraz częściej odwiedzanym przez turystów – twierdzi wójt Łukasik. Głównie są to rowerzyści oraz piesi wędrowcy. Przez teren gminy przebiega kilka ścieżek rowerowych. Duża część dróg utwardzonych w ramach przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz zabezpieczania wąwozów lessowych przed erozją jest zlokalizowana właśnie w ciągu ścieżek rowerowych. – Dlatego też utwardzanie dróg przynosi korzyści nie tylko mieszkańcom gminy (ułatwiony dojazd do posesji i pól uprawnych), ale również mieszkańcom sąsiednich gmin oraz turystom przemierzającym te przeurocze obszary Roztocza Zachodniego, gdzie zlokalizowana jest gmina Goraj – podkreśla Antoni Łukasik. 

Przypomnijmy, że 4 lipca br. z rąk wojewody Przemysława Czarnka promesę odebrał wójt Antoni Łukasik. W województwie lubelskim dotacje na łączną kwotę ponad 7,4 mln zł otrzymało 20 gmin i 1 powiat, które zrealizują 25 zadań.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.