- Reklama -

Oczyszczalnia i kanalizacja nie tylko w Siedliskach

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Gmina Józefów zrealizuje kolejne inwestycje wodno-kanalizacyjne. W ciągu dwóch lat samorząd chce wybudować oczyszczalnię ścieków i nowy odcinek sieci kanalizacyjnej w Siedliskach, na które właśnie otrzymał środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Oczyszczalnia i kanalizacja nie tylko w SiedliskachW nazwie projektu, który został zaakceptowany do dofinansowania, jest mowa tylko o Siedliskach, ale faktycznie prace będą prowadzone również w miejscowościach Tartak Długi Kąt i Długi Kąt-Osada. Nowa oczyszczalnia powstanie w miejscu istniejącego obiektu, który jest przestarzały i nie spełnia już warunków technicznych. Po zakończeniu inwestycji zostanie do niego podłączonych około 700 odbiorców – zapowiada Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Jeśli chodzi kanalizację to w Siedliskach ani we wsi Tartak Długi Kąt sieci nie ma, a w miejscowości Długi Kąt-Osada zostanie ona poprowadzona w miejscu obecnej, która została wybudowana w starej technologii wiele lat temu i jest nieszczelna.

- Reklama -

Realizacja inwestycji jest planowana na lata 2018 – 2019, ale przetarg na wykonanie robót będzie przygotowywany już teraz, by móc rozpocząć prace wiosną przyszłego roku. Z PROW samorząd pozyskał maksymalną sumę, dostępną w zakończonym naborze, sięgającą prawie 2 milionów złotych, które powinny wystarczyć na pokrycie ponad 63 procent kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Nowa oczyszczalnia w Siedliskach będzie współpracować z większą i bardziej rozbudowaną oczyszczalnią w Józefowie, która jest w trakcie modernizacji. Osady, które powstaną po oczyszczeniu ścieków w Siedliskach będą trafiać do Józefowa, gdzie zostaną poddane procesom, umożliwiającym ich ponowne wykorzystanie, na przykład przez miejscowych rolników.

Trwająca od kilku miesięcy modernizacja oczyszczalni w Józefowie również jest współfinansowana z funduszy unijnych. Dzięki środkom, które gmina pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, powstaje bardzo nowoczesny obiekt, dwukrotnie większy od poprzedniego. Ten sam projekt obejmuje również budowę około 7,5 kilometra sieci kanalizacyjnej w Borowinie oraz w ulicach 29 marca, Armii Krajowej, Kościuszki, Przemysłowej i Usługowej w Józefowie. Wszystkie prace mają się zakończyć do listopada tego roku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.