Telc B2

- Reklama -

Obniżyli wynagrodzenie wójta o 20 zł

Radni gminy Biszcza ustalili nową wysokość wynagrodzenia wójta gminy. Chociaż w toku dyskusji była propozycja obniżki o 100 zł, ostatecznie obniżyli pobory tylko o 20 zł.

Jednym z tematów ostatniej sesji w gminie Biszcza było ustalenie wysokości poborów wójta Zbigniewa Pyczki. Głosowanie takie wynika ze zmiany przepisów i słynnego hasła rządu o obniżkę poborów szefów samorządów o 20 procent. W każdej gminie radni ustalają nowe, dostosowane do aktualnych przepisów pobory dla wójtów i burmistrzów. Są to zazwyczaj niewielkie obniżki. Chociaż w przypadku wójta gminy Biłgoraj zaszła potrzeba obniżenia pensji nawet o 1215 zł.

Przed głosowaniem projekt uchwały przeczytał sekretarz gminy Zbigniew Kita. Zaproponował on, aby na pobory wójta gminy składały się następujące kwoty: wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł, dodatek funkcyjny 1800 zł, dodatek za wysługę lat 940 zł oraz dodatek specjalny 1950 zł. Łącznie po zmianach wójt miałby otrzymywać 9390 zł. Jest to o 20 zł mniej niż poprzednio.
Do propozycji odniósł się radny Adam Pisarczyk, który zaproponował obniżkę pensji o symboliczne 100 zł.  – Nie jestem za tym, żeby drastycznie obniżać panu wójtowi, ale jak będzie 7 złotych jak w sąsiedniej gminie, to śmiech na sali. Nie będzie sensu podejmować uchwały. To żeby chociaż sto złotych, wójt nie zbiednieje – mówił.

- Reklama -

Do słów tych znów odniósł się sekretarz. Stwierdził on, że maksymalna wysokość dodatku funkcyjnego to 1900 zł, a propozycja jest niższa o 100 zł. Natomiast dodatek specjalny maksymalnie może wynosić 40 procent, a propozycja dla wójta jest 30 procent. Natomiast wójt Zbigniew Pyczko zaproponował, aby dodatek funkcyjny obniżyć do 1700 zł.
Głos zabrał także radny Piotr Szabat. – Ze strony władz centralnych było dużo mowy, że obniżamy pensje o 20 procent. Osobiście nie byłem do tego przekonany. Jeżeli ktoś chce obniżać, to niech zacznie od siebie – mówił. – Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników samorządowych to decydują o tym radni. Widzimy ogólną tendencję, że jedni będą mówili, że zdyscyplinowali samorządowców i obniżyli wynagrodzenia, natomiast jest tak, jak jest – skwitował.
W głosowaniu propozycji większej obniżki wynagrodzenia „za” było tylko 4 radnych. Ostatecznie zatwierdzono obniżkę w początkowej wersji, czyli o 20 zł.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Tom tom mówi

    Potok, Biszcza – dwa bratanki,
    Wójt ma kasy jak posłanki 😤

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.