Moto Tech

- Reklama -

O tytoniu raz jeszcze

W artykule „Rolnikowi znowu wiatr w oczy” pisaliśmy o zmianach stawki do naliczania dopłat do tytoniu. Wyjaśnienia przedstawiciela biłgorajskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie przekonały niektórych rolników, dlatego tym razem zwróciliśmy się z prośbą o informacje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Należy wyjaśnić, że stawki płatności niezwiązanej do tytoniu obliczane są na podstawie ustalonej kwoty środków finansowych oraz ilości referencyjnej tytoniu danej grupy odmian, określonej na podstawie złożonych przez rolników wniosków o przyznanie tej płatności za dany rok. Takie podejście ma na celu zapewnienie jak najlepszego wykorzystania środków dostępnych na ten cel – tłumaczyła na wstępie Renata Kania z  Biura Prasowego MRiRW. Rzeczniczka  wyjaśniała , że w kampanii roku 2015 maksymalna kwota, która mogła zostać przeznaczona na tytoń, wynosiła 98 134,47 tys. zł – dla tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia i 55 079,46 tys. zł – dla tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz tytoniu ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia. – W lutym br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała Ministerstwo, że w wyniku prowadzonych kontroli administracyjnych wniosków o przyznanie tego wsparcia ustalono, iż ilości tytoniu kwalifikujące się do objęcia wsparciem zwiększyły się w porównaniu do ilości pierwotnie przyjętych do określenia stawek (do 22 573 582,90 kg w przypadku tytoniu z grupy odmian Virginia oraz do 18 047 302,60 kg w przypadku pozostałego tytoniu). W takiej sytuacji należało dokonać odpowiedniej redukcji, w celu zapewnienia, że nie zostaną przekroczone koperty finansowe dla poszczególnych grup odmian tytoniu – przedstawia Renata Kania.

- Reklama -

Stawki po redukcji wynoszą odpowiednio 4,34 zł/kg dla tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia (-0,42 zł/kg) oraz 3,05 zł/kg dla tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz tytoniu ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia (-0,27 zł/kg). – Jednocześnie należy podkreślić, że łączna pula środków przeznaczonych na tę płatność za 2015 r. nie uległa zmianie – dodaje rzecznik. 

Zapytaliśmy także przedstawicielkę ministerstwa o przyszłość tej rośliny i ewentualne wsparcie państwa tej produkcji. Niestety, odpowiedź rzeczniczki była niezadowalająca. – Obowiązujące unijne ramy prawne odnoszą się do perspektywy finansowej 2014-2020, a dyskusja nad rozwiązaniami, które miałyby obowiązywać w UE w kolejnej perspektywie finansowej jeszcze nie została rozpoczęta – stwierdziła Renata Kania. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.