- Reklama -

Nigdy więcej wojny!

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Rocznicę tę upamiętnili przedstawiciele władz miasta, powiatu, organizacji i instytucji.

Msza święta koncelebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła uroczystości rocznicowe. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Wdzięczności, znajdujący się przed budynkiem Urzędu Miasta. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Henryk Skubisz, który przypomniał historię wybuchu wojny. Mówił o działaniach, które miały miejsce na naszym terenie. Palono wsie, mordowano ludzi. W lasach gromadziły się oddziały partyzanckie. – 31 sierpnia 1939 roku o godzinie 0.30 w nocy Hitler podpisał rozkaz wyznaczający termin ataku na Polskę na 1 września, godzinę 4.45. Na naradzie dowódców, przed atakiem na Polskę, Hitler powiedział: ,,Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na zachodzie, zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem. Decyzja musi być natychmiastowa ze względu na porę roku. „Bądźcie bez litości – bądźcie brutalni” – apelował Hitler do swoich podwładnych i zwykłych żołnierzy – zauważył.

11 września Biłgoraj płonął. Został podpalony przez niemieckich dywersantów. Spłonęło 9 ulic i ponad tysiąc budynków mieszkalnych, składów oraz sklepów, kościół, magistrat, kino i bank. W wyniku pożaru blisko 3 tys. ludzi straciło dach nad głową i dorobek całego życia.

- Reklama -

Obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły zespoły „Inspiracje” i „Retrospekcje”, działające przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, oraz seniorzy z Klubu Seniora „Złoty Wiek” z Biłgorajskiego Centrum Kultury z koncertem słowno-muzycznym o tematyce wolnościowej i wyzwoleńczej.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.