Moto Tech

- Reklama -

Narodowe święto Niepodległości w „Katoliku”

10 listopada 2016 r. delegacja młodzieży z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uczestniczyła w okolicznościowej konferencji historycznej pt. „Odrodzenie i budowa niepodległej Rzeczypospolitej” zorganizowanej w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Reklama -

Prelegenci, wśród których byli: prof. Tomasz Panfil, prof. Mieczysław Ryba oraz dr Ilona Skibińska – Fabrowska zaprezentowali ogromną wiedzę na temat walki o niepodległość i budowy silnego państwa polskiego. Na zakończenie konferencji młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego uczestniczyła w quizie historycznym na temat historii Polski.
Pozostali uczniowie „Katolika”, skorzystali z zaproszenia i włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Pani Kinga Birut Solak, nauczyciel historii w KLO, pomysłodawczyni przedsięwzięcia cytując słowa Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, mówi: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Nauczycielka dodaje także, że pieśni jednoczą Polaków od wieków: „Śpiewanie pieśni patriotycznych w mojej rodzinie dawało poczucie więzi, że jesteśmy razem i jesteśmy Polakami, że jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny, a także z tych, którzy oddali za nią swoje życie. Pieśni patriotyczne od wieków porywają, zbliżają Polaków do siebie, dostarczają chwil wzruszeń. Są manifestacją wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla dzieci szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii. Wiele z tych utworów, które dzisiaj śpiewaliśmy to wybitne dzieła polskich poetów i pisarzy, a także żołnierzy, powstańców i działaczy społecznych, którzy pozostawili w kulturze cząstkę siebie”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.