- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Najważniejsza jest profilaktyka

Celem konferencji było zapoznanie z problematyką profilaktyki nowotworów zgodnie z  Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz zwrócenie uwagi na rolę tych elementów profilaktyki, które najsilniej związane są z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży.

Na wstępie uczniowie szkoły przypomnieli, że niektóre nowotwory są dziedziczne, inne atakują niepostrzeżenie, są również takie nowotwory, na które pracujemy latami. Ponieważ leczenie raka jest trudne i nie zawsze skuteczne, najlepszym wyjątkiem jest profilaktyka. Wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie, jednak odpowiedzialność za własne zdrowie każdy ponosi sam. Profilaktyka zyskuje rangę tematyki przyszłości. 

- Reklama -

 Stanisław Sitarz, dyrektor szkoły zaznaczył, że każdy z nas wie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. – Mam nadzieję, że to spotkanie i warsztaty zostaną w pamięci i młodzież zapamięta, jak należy zapobiegać chorobom nowotworowym – mówił. Zaznaczył, że szkoła od trzech lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Podkreślił, że przynosi to wymierne korzyści dla młodzieży.

O profilaktyce chorób nowotworowych mówił prof. Ryszard Maciejewski, natomiast o raku skóry oraz raku piersi dr Andrzej Kurylcio. Dr Robert Sitarz przedstawił zagadnienia dotyczące raka przełyku i żołądka, a dr Bogumiła Ciseł mówiła o raku jelita grubego i odbytnicy.

Tego dnia w szkole odbyły się również warsztaty dla uczniów prowadzone przez studentów Akademii Medycznej. „Męskie sprawy, czyli faceci facetom”, „Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli nie taki diabeł straszny”, „Dotykaj swoich piersi”, „ANTITOBACCO” – to tematy warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie. Organizowano również akcje profilaktyczne. Można było dokonać pomiaru glukozy, ciśnienia tętniczego, tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.