- Reklama -

- Reklama -

Mieszkańcy Łukowej nie zawiedli. Jaki efekt kwesty?

Ponad 17 tysięcy złotych - to efekt tegorocznej kwesty prowadzonej przez dwa dni na cmentarzu parafialnym w Łukowej. Do tego: 1 dolar, 3,5 euro i 1 cent. Cieszy, bo dzięki temu uda się wyremontować któryś z najbardziej zniszczonych zabytkowych nagrobków. W ciągu 20 lat działalności miejscowego społecznego komitetu, dzięki ogromnej hojności i życzliwości ofiarodawców, przed zniszczeniem udało się uratować 124 pomniki.

- Reklama -

Tradycyjnie 1 i 2 listopada 2022 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej, odbyła się kwesta, na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Z zebranych w ubiegłym roku pieniędzy, udało się wyremontować dwa zabytkowe pomniki, zagrożone zawaleniem: Franciszka Osucha z 1942 r. i Marianny Szczurowej z 1902 r. oraz poddana została gruntownej renowacji XIX – wieczna figura Stanisława Cybulskiego.
Ponadto, oczyszczony i zaimpregnowany został, po 14 latach od jego rekonstrukcji, Pomnik Niepodległości w Osuchach z 1933 r.

W ciągu 20 lat działalności Komitetu, dzięki ogromnej hojności i życzliwości ofiarodawców, ocalonych przed zniszczeniem zostało 124 pomniki na cmentarzach: w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu na ogólną sumę 179.894,00 zł.

toyota Yaris

Powstały w 2002 roku Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa był pierwszym komitetem w Polsce działającym poza dużym ośrodkiem miejskim.

 

foto: GOK w Łukowej

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.