- Reklama -

- Reklama -

Mieszkańcy chcą podłączeń do nitki ciepłowniczej

Zły stan powietrza zauważa coraz więcej mieszkańców, którzy problem chcą zniwelować. Mieszkańcy osiedla Sitarska-Kępy chcą przyłączyć swoje domy prywatne do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Reklama -

Niestety, wybudowanie takiego przyłącza jest bardzo kosztowne. Mimo to zainteresowanie rośnie szczególnie wśród mieszkańców osiedla Sitarska-Kępy. Największe szanse przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej mają mieszkańcy ulicy Narutowicza. W przyszłym roku BPEC ma zamiar przeprowadzić sieć przez tę ulicę, ponieważ będzie przyłączał do sieci kościół pw. św. Jana Pawła II oraz budynki przyległe. Dla prezesa spółki ważny jest rachunek ekonomiczny. BPEC nie może mieć strat. Inwestycja musi być opłacalna.

Aby mieszkańcy mogli skorzystać z przyłącza, należałoby w pierwszym etapie wykonać odcinek 530 m magistrali ciepłowniczej wzdłuż al. 400-lecia od ul. Narutowicza do ul. Sosnowej. Następnie wybudować odgałęzienie sieci wzdłuż ul. Sosnowej. Następnie sieć zostałaby rozprowadzona po osiedlu.

Na terenie osiedla przeprowadzono sondaż na temat zainteresowania podłączeniem domów do miejskiej sieci ciepłowniczej, wysyłając pisma do 220 osób. Koszty takiego podłączenia dla mieszkańca to nawet 12 tys. zł. Natomiast koszty ogrzania stumetrowego domu z miejskiej nitki ciepłowniczej to kwota rzędu 4 tys. zł. To średnio o 10% mniej niż w przypadku ogrzewania gazem.

10% mieszkańców osiedla deklaruje chęć skorzystania z tej oferty. Jednak z doświadczenia wynika, że zaledwie 3-4% podpisze umowy. Jest to zbyt mało, aby przedsiębiorstwo zdecydowało się na inwestycję.

Warto zaznaczyć, że ruszył program wymiany pieców do ogrzewania na gazowe. Ma to zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy Biłgoraja niezbyt chętnie ogrzewają swoje domy tym źródłem ciepła. Ponad 1 tysiąc domów ma zainstalowane ogrzewanie gazowe, jednak w ostatnim czasie 900 domów zrezygnowało z tej formy ogrzewania. Powód jest prosty. Jest to zbyt kosztowne w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem węglem czy drewnem.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Wnioski w ramach programu będzie można składać osobiście w Biurach Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny. Wszystkie osoby zainteresowane dofinansowaniem będą musiały zlikwidować dotychczasowe źródło ciepła na paliwo stałe, a zakupić i zainstalować jako źródło ogrzewania kocioł kondensacyjny zasilany paliwem gazowym. Dodatkowo będą musiały podpisać umowę dostawy gazu na okres trzech lat.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.