- Reklama -

Marzenia o drodze stają się realne

Samorząd powiatu biłgorajskiego pozyskał dofinansowanie na budowę i przebudowę drogi nr 2944L Podsośnina Łukowska – Tarnogród, która połączy miejscowość Korchów Pierwszy z Chmielkiem. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.


Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”, tak słowami znanej piosenki można opisać plany samorządu powiatu biłgorajskiego i dwóch gmin – gminy Księżpol i gminy Łukowa. Długo wyczekiwana przez mieszkańców droga o długości prawie 5 kilometrów powstanie pomiędzy Korchowem Pierwszym a Chmielkiem. Realizację tej kluczowej inwestycji zaplanowano na bieżący i przyszły rok.

– Droga łącząca Tarnogród z Chmielkiem to droga, o którą samorządowcy z terenu gminy Księżpol zabiegali od lat. O tej drodze krążyły już różne legendy, że ona nigdy nie zostanie zbudowana. W poprzedniej kadencji, jak byłem jeszcze wicestarostą, to po wielkich bojach doprowadziłem do tego, żeby w budżecie były zarezerwowane środki na wykonanie dokumentacji projektowej. Był już wyłoniony projektant, który miał wykonać projekt tej drogi i ten projekt był już na ukończeniu, ale na nieszczęście projektant zginął w wypadku drogowym i dokumentacji nie udało się odzyskać – wspomina wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

 

- Reklama -

W jednej z pierwszych rozmów z samorządem obecnej kadencji i nowym starostą poruszyłem temat tej drogi, i tutaj chcę podkreślić, że należy bardzo podziękować panu staroście Andrzejowi Szarlipowi i wicestaroście Tomaszowi Rogali za dostrzeżenie potrzeb gminy Księżpol i wysłuchania tych moich próśb. Była zgoda i na początku obecnej kadencji projekt był wykonany, następnie była przychylność, żeby w tym rozdaniu środków zewnętrznych złożyć wniosek o dofinansowanie, teraz udało się te środki pozyskać. Cieszymy się, że już w 2021 roku będzie realizowany odcinek na terenie gminy Księżpol, a w następnym roku – odcinek na terenie gminy Łukowa – dodaje wójt.

Celem programu jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej. I ten cel doskonale wpisuje się w potrzeby mieszkańców gminy Księżpol.

Tak jak wcześniej mówiłem, na tę inwestycję mieszkańcy Korchowa czekali wiele lat. Patrząc na to zadanie, sądzę, że ta droga będzie służyła nie tylko mieszkańcom Korchowa, ale i mieszkańcom Zawadki, Rakówki, ale także Lipowca Nowego i Lipowca Starego, Kucłów i Kulaszy, a to ze względu na to, że w tym roku budujemy most na rzece Tanew, który pozwoli na połączenie tych miejscowości. Są to inwestycje bardzo bliskie mojemu sercu, a wyobrażenia o misji pracy samorządowca wpisują się w realizację tego projektu. Droga nie tylko połączy Korchów i Chmielek, ale będzie także częścią bardzo ważnego traktu komunikacyjnego, łączącego południową i północną część gminy Księżpol, ale także gminę Tarnogród z Łukową. Wraz z planowaną w tym roku drogą i chodnikami w Zawadce będzie strategiczną arterią komunikacyjną dla mieszkańców kilku miejscowości, takich jak Korchów Pierwszy i Drugi, Rakówka, Zawadka, Kucły oraz Nowy i Stary Lipowiec, i Kulasze – podkreśla wójt gminy Księżpol.

SONY DSC

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.