- Reklama -

Książka to magiczny świat wyobraźni – dobrze o tym wiedzą dzieci

W dniu urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena – 2 kwietnia – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został on ustanowiony w 1967 roku. Święto to promuje nie tylko literaturę i grafikę dla najmłodszych czytelników, ale również zwraca uwagę na ich potrzeby czytelnicze. Co roku inny kraj, zrzeszony w IBBY – Międzynarodowej Izbie ds. Książek dla Młodych – odpowiada za przygotowanie plakatu oraz napisanie listu do dzieci całego świata. W tym roku jest to Brazylia. Plakat promujący tegoroczne święto zaprojektował Ziraldo, a autorką listu do dzieci z całego świata jest Luciana Sandroni.

- Reklama -

Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Aleksandrowie, włączając się w te obchody, przygotował dla dzieci z klasy I „c” Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie zajęcia pt. „Książki to magiczny świat wyobraźni”. Spotkanie rozpoczęło się od literacko-bibliotecznych powitań. Potem klubowiczki przebrane za wróżki wprowadziły maluchy w fascynujący świat książek dla dzieci, czytając list Luciany Sandroni. Dzieci natomiast stworzyły pierwszą stronę swojej „Książeczki humorek”, czyli narysowały buzie z takim humorem, jaki miały na początku zajęć. Potem wróżki głośno przeczytały małym czytelnikom książkę Joanny Olech „Tytus w cyrku”. Po doznaniach literackich rozpoczął się „Magiczny spacer po bibliotece”, a więc odkrywanie różnych miejsc jak np. Kącik Malucha, regał z książkami dla dzieci, książki ze świata wiedzy, komputery i tablety itd. Następnie pierwszoklasiści poznali „Ciekawostki z bibliotecznej półki”, czyli np.: najgrubszą książkę w bibliotece, najstarszą, najczęściej wypożyczanej przez dzieci, rękopis książki, książkę dla niewidomych. Później maluchy wzięły udział w zabawach opartych na pedagogice zabawy. Szukały ukrytych zdań mówiących o zawodach związanych z książką, skakały na czas, tropiąc drogę od autora do czytelnika, i w grupach tworzyły karty swojej książki pt. „Bocian Kajtek w Aleksandrowie”. Jak już powstała książka, to odbyło się jej wspólne głośne czytanie. Okazało się, że wyobraźnia dzieci nie ma granic; bocian dostał wysypki i został najlepszym przyjacielem żaby. Na zakończenie zajęć dzieci bawiły się w Kąciku Malucha książkami zabawkami, wypożyczyły wybrane pozycje do domu i wzięły udział w paradzie literackiej. Miłą niespodzianką dla organizatorów było przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką wychowawczyni Ewy Jastrzębskiej. Mali artyści zaprezentowali wiersz Jana Brzechwy „Leń” w oryginalnej wersji taneczno-wokalnej.

Spotkanie zostało podsumowane wykonaniem przez dzieci drugiej strony „Książeczki humorek”. W górze pojawiły się uśmiechnięte buzie, a to była najlepsza recenzja dla organizatorów. Aleksandrowska biblioteka przygotowała również nowości ze świata książek dla najmłodszych i słodkie niespodzianki dla wszystkich dzieci, które ją odwiedziły w tym dniu. To my, dorośli, rodzice, nauczyciele, bibliotekarze mamy za zadanie budować właściwą równowagę świata książek dla małych czytelników i świata nowinek multimedialnych. Wtedy nasze dzieci wyrosną na mądrych i radosnych ludzi. Takie święta są wspaniałą okazję do przypominania, że książka to magiczny świat wyobraźni.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.