- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Józefów z … 1789 roku

Józefów, nazywany także Józefowem Biłgorajskim, Roztoczańskim lub Ordynackim, to miasto położone obecnie w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim. Od początków swego istnienia aż do II wojny światowej należało ono do Ordynacji Zamojskiej. O mieście, jego historii i znanych mieszkańcach, pisze Michał Kańkowski - wiceprezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. Ciekawa historia Józefowa i jego mieszkańców, tylko w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Początki tego miasta datowane są na 1715 r., kiedy to V ordynat Tomasz Józef Zamoyski podjął myśl o lokacji. Przygotował nawet akt lokacyjny, ale niesprzyjające okoliczności polityczne spowodowały, że król August II Sas nie wystawił tego dokumentu. Wówczas w Tarnogrodzie została zawiązana konfederacja tzw. tarnogrodzka, która występowała przeciwko królowi oraz obecności wojsk saskich w Rzeczypospolitej. Mimo to już cztery lata później ordynat nakazał zbudować miasto, a 3 grudnia 1725 r. sam podpisał akt lokacyjny. Miasto, które zostało założone na gruntach oddalonego o kilka kilometrów na wschód Majdanu Nepryskiego, od drugiego imienia Zamoyskiego wzięło nazwę Józefów. Po I rozbiorze Polski Józefów, podobnie jak większa część Ordynacji Zamojskiej, znalazł się w granicach zaboru austriackiego.

Znakomitym źródłem pozwalającym odtworzyć strukturę społeczną mieszkańców Józefowa w latach 1787-1789, są opisania urbarialne z 1789 roku. Opisania urbarialne powstały w następstwie niedokończonej reformy wprowadzonej przez cesarza austriackiego Józefa II.

toyota Yaris

(…)

Ciekawy tekst o historii Józefowa i jego mieszkańców, w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Dostępny w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim.

 

fot: zdjęcie ilustracyjne (Józefów z pocz. XX w. pokazuje nieistniejącą zabudowę wsch. pierzei rynku w Józefowie)

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.