Hiszpańskie filmy, które warto obejrzeć w 2018 roku

Fascynacja nauką języka hiszpańskiego ma różne podłoża. Równie wiele jest powodów, dla których ludzie podejmują jego nauką. W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia codziennego nie pozostawia wiele wolnego czasu, naturalnym jest korzystanie z takich form nauki, gdzie nie traci się czasu na zbędne dojazdy. Popularną formą nauki języka hiszpańskiego są korepetycje (dowiedz się więcej na stronie korepetycje hiszpański) za pomocą Skype na preply.com. Tego rodzaju zajęcia dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. Zajęcia z nauczycielem języka hiszpańskiego to nie tylko sposób na szybką i łatwą naukę języka hiszpańskiego, ale również okazja do tego, aby porozmawiać na takie tematy jak na przykład kinematografia hiszpańska.

A jest, o czym rozmawiać, bo kinematografia hiszpańska ma wiele odcieni i można w niej odnaleźć ciekawe produkcje z wielu gatunków filmowych. Co nowego pojawiło się w tej dziedzinie, jakie filmy warto obejrzeć w 2018 roku. Różnorodność gatunkowa jest ogromna od kasowych hitów filmowych po artystyczne kino kameralne.

 

Poniżej lista najnowszych hiszpańskich produkcji:

  • Film Powołanie jest adaptacją musicalu o tym samym tytule. Film wyreżyserowali Javier Ambrossi, Javier Calvo, którzy są również autorami scenariusza. Film zdobył nagrodę Goya 2018 za najlepszą piosenkę. Jest to komediowy musical opowiadający historię dwóch nieco zbuntowanych, nastoletnich miłośniczek muzyki elektronicznej. Dziewczyny spędzają wakacje na obozie, który prowadzą zakonnice. Podczas pobytu na obozie doświadczają przemiany. Reżyserzy filmu za jego realizację otrzymali nominacje Goya w kategorii najlepszy debiut reżyserski oraz najlepszy scenariusz adaptowany.

 

  • Film Autor”, który wyreżyserował Manuel Martín Cuenca. Jest to komedia, która opowiada historię hiszpańskiego mężczyzny, który usilnie dąży do tego, aby zostać autorem książek. Reżyser filmu wypowiadając się, na temat filmu mówi, że stworzył go, żeby pokazać jak ważna w życiu jest umiejętność śmiania się z siebie i nie traktowania wszystkiego śmiertelnie poważnie.  Film jest komedią i zdobył takie nagrody jak: Nagroda FIPRESCI w sekcji Special Presentations na MFF Toronto 2017, udział w konkursie głównym MFF San Sebastián, oraz dwie nagrody Goya 2018 w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy Javier Gutiérrez, najlepsza aktorka drugoplanowa Adelfa Calvo.

 

  • Film Lato 1993 jest dramatem opowiadającym historię małej dziewczynki, jest to historia straty i trudny proces odnajdywania się w nowej rodzinie. Film został bardzo ciepło przyjęty na wielu festiwalach. Film jest pierwszym filmem pełnometrażowym Carli Simon, jest to także film oparty na osobistych doświadczeniach reżyserki. Film otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi Nagrody Goya 2018 za najlepszy debiut reżyserski, oraz nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

 

  • Film „Abrakadabra” spodoba się wszystkim miłośnikom czarnej komedii. Film opowiada o strasznym a niekiedy śmiesznym świecie magii. Reżyserem i autorem scenariusza jest Pablo Berger.

 

  • Film „Olbrzym” to film biograficzny i historyczny. Tytułowy Olbrzym mieszkał w kraju Basków w IX wieku. Film nie jest typową biografią, ale raczej historią relacji pomiędzy dwoma braćmi. Film opowiedziany jest z perspektywy brata tytułowego Olbrzyma – Martina. Film zdobył nagrody Goya 2018 za najlepszy scenariusz oryginalny, charakteryzacja, efekty specjalne, scenografię, zdjęcia, montaż, kostiumy, kierownictwo produkcji, nagrodę otrzymał również Eneko Sagardoy dla najlepszego aktora drugoplanowego. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu baskijskiego oraz nagrodę specjalną jury.

 

  • Film Ciałato dramat, który krytykuje konsumpcyjny styl życia. Jest to nietypowy film, dla tych, którzy nie mają problemów z cielesnością. Reżyser filmu Eduardo Casanova pokazuje wiele ludzkich emocji, również tych, których pojawienie się nie jest czymś radosnym. Film otrzymał nominacje Goya 2018 dla najlepszej debiutującej aktorki, aktora i charakteryzacje.

 

  • Film „Bar” chętnie obejrzą miłośnicy thrillerów. Film opowiada o tragedii, która spowodowała, że los zupełnie nieznanych sobie wcześniej osób się połączył. Reżyserem filmu jest Álex de la Iglesia, akcja rozgrywa się w madryckim barze “El Palentino”.  Jest to bar w pobliżu miejsca, w który mieszka reżyser, a on sam mówi o tym, że w swoich filmach opowiadane zajścia, umieszcza w bliskim i znanym dla siebie otoczeniu. Film otrzymał nominacje do nagrody Goya 2018 za najlepszy dźwięk.

Hiszpańska kinematografia jest niezwykle różnorodna, jest to kraj, który ma duży zasób kulturowy w związku, z czym może pochwalić się interesującymi rozwiązaniami artystycznymi.  

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.