- Reklama -

Fundusze Europejskie wokół nas

Rajdy rowerowe, konkursy, gry, wspólna zabawa – takie atrakcje przygotowali organizatorzy "Dni Otwartych Funduszy Europejskich" w Biłgoraju i Biszczy.

21 maja Biłgorajski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z PTTK Biłgoraj i Urzędem Miasta zaprosił mieszkańców na rajd rowerowy, który organizowany był w ramach IV ogólnopolskiej akcji promocyjnej "Dni Otwarte Funduszy Europejskich". – Głównym celem akcji było zaprezentowanie efektów realizacji projektów unijnych i pokazanie społeczeństwu, jak wiele przedsiębiorczych inicjatyw odbyło się dzięki Funduszom Europejskim. Rewitalizacja zalewu Bojary oraz budowa obwodnicy północnej odbyła się dzięki wsparciu środkami unijnymi, co przyczyniło się do zmiany i rozwoju naszego miasta, dlatego trasa rajdu przebiegała właśnie tymi miejscami – mówi Anna Walczak z OSiR, organizator rajdu rowerowego. 

Na starcie stanęło blisko 100 uczestników rajdu. Rowerzyści wyruszyli sprzed Urzędu Miasta w Biłgoraju. Pojechali w kierunku Rap Dylańskich, Ignatówki, Żelebska, szlakiem "Jastrzębia Zdebrz" wrócili do Biłgoraja. Trasa miała około 29 km. Na zakończenie rajdu były dodatkowe atrakcje: wspólne pieczenie kiełbasek oraz konkursy z nagrodami.

- Reklama -

Równie atrakcyjnie było tego samego dnia nad zbiornikiem wodnym Biszcza-Żary. Tu odbywał się piknik rodzinny w ramach "Dni Otwartych Funduszy Europejskich". Organizatorzy Gminy Ośrodek Sportu i Rekreacji i Wójt Gminy Biszczy zapewnili dużo atrakcji dla wszystkich uczestników. Była rywalizacja w technice jazdy na rowerze, konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, gry i zabawy zręcznościowe, a dla najmłodszych – dmuchane place zabaw. 

Piknik nie bez powodu odbywał się nad zbiornikiem wodnym Biszcza-Żary. Obiekt, jego otoczenie i infrastruktura powstały dzięki funduszom unijnym. Cały kompleks jest "oczkiem w głowie" władz gminy. I ma z czego być dumna. 40-hektarowy zalew, ścieżka rowerowa i przyrodnicza, parkingi, oświetlenie, budynki techniczne, a ponadto wspaniały mikroklimat i urokliwe położenie sprzyjają temu, że miejsce to w okresie wakacyjnym staje się popularnym kurortem. Odwiedza go coraz więcej osób.

– Gmina Biszcza jest bardzo poważnym beneficjentem funduszy europejskich. W ostatnich latach dzięki nim zrealizowaliśmy sporo projektów – mówi wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Gmina stara się także o status uzdrowiska. Tu też pomocne są fundusze europejskie. – Także działania infrastrukturalne, starania gminy o polepszenie infrastruktury drogowej i komunalnej, stanu wód, środowiska, montaż kolektorów słonecznych, pieców na pelet, paneli fotowoltaicznych, inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna z rozbudową sieci kanalizacyjnej i modernizacją istniejącej stacji uzdatniania wody i budową nowej  te wszystkie inwestycje były możliwe dzięki wsparciu funduszy europejskich. Można zauważyć, że jakość naszego środowiska się poprawia, a mieszkańcom żyje się coraz lepiej – dodaje wójt. 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich mają już kilkuletnią tradycję i z roku na rok przyciągają tłumy odwiedzających. Podczas nich można nie tylko przekonać się o tym, jak pieniądze unijne zmieniają Polskę, ale także zobaczyć miejsca, do których normalnie wejść nie możemy. Informacje o wszystkich wydarzeniach w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich można znaleźć na stronie www.DniOtwarte.eu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.