- Reklama -

Dzień Miodu i Pieroga

Pod hasłem dobrej zabawy w malowniczym miejscu nad zbiornikiem wodnym Biszcza-Żary przebiegał w tym roku Dzień Miodu i Pieroga. Dopisała i pogoda, i uczestnicy.

Dzień Miodu i Pieroga organizowany jest w Biszczy co roku. Gmina słynie z uprawy gryki i hodowli pszczół, dlatego święto ma taką nazwę. Oprócz degustacji domowych wypieków, smakowitych nalewek i regionalnych miodów można także posłuchać śpiewu w wykonaniu zespołów śpiewaczych czy wokalnych grup młodzieżowych i miło spędzić czas w urokliwym miejscu nad zalewem Biszcza-Żary.

W ubiegłą niedzielę Dzień Miodu i Pieroga również przyciągnął tłumy uczestników. Wszystkich powitał wójt gminy Zbigniew Pyczko. Wspomniał on o bardzo ważnej roli pszczół w ekosystemie. – Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiek pozostanie na ziemi tylko cztery lata. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie zapylania, zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie czas na człowieka – mówił do zebranych.

- Reklama -

Dodawał, że tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się konferencją pszczelarską, która w tym roku odbyła się w nowym obiekcie państwa Barbary i Włodzimierza Cyców w Biszczy. Następnie w kościele parafialnym modlono się w intencji rolników. Dalsza część festynu odbywała się na placu przy zbiorniku wodnym Biszcza-Żary, gdzie przygotowano stoiska z regionalnymi potrawami, nalewkami i miodami.
– Dzisiejsze wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez gminnych. Chcemy pokazywać to, co mamy najlepsze – kulturę, regionalne produkty, miody i pierogi. Chcemy także pokazywać walory turystyczne, zbiornik wodny i piękno naszej ziemi – kontynuował wójt i dziękował pszczelarzom i rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Wspomniał także o realizowanych przez samorząd inwestycjach, wśród których jest modernizacja i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej wraz z kompleksową modernizacją stacji uzdatniania wody, remonty gminnych dróg i przebudowa drogi powiatowej, budowa chodnika oraz modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury. W gminie trwa montaż solarów i fotowoltaiki, wkrótce ruszy montaż pieców na pellet. Samorząd także czyni starania o pozyskanie funduszy na odwiert i wydobycie wód mineralnych w miejscu planowanego sanatorium. – Dzisiejsze spotkanie to integracja społeczności lokalnej, przedsiębiorców, stowarzyszeń, instytucji samorządowych, turystów i tych, którzy chcą tutaj spędzić to niedzielne popołudnie – kontynuował wójt i życzył udanej zabawy.
Na scenie zaprezentowały się młodzieżowe zespoły wokalne i taneczne, działające pod opieką Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zespoły śpiewacze i goście. Gwiazdą wieczoru był zespół Vegas.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.