- Reklama -

Dożynki powiatu biłgorajskiego

27 sierpnia w Biszczy odbyło się powiatowe święto plonów. Dziękowano Bogu za tegoroczne plony i proszono o urodzaj w roku następnym.

Świętowanie rozpoczęło się prezentacją barwnego korowodu dożynkowego, w którym szli przedstawiciele każdej gminy powiatu. Wszystkich przybyłych na uroczystość dożynkową powitał gospodarz powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterek i wójt gm. Biszcza Zbigniew Pyczko. Mszę świętą dziękczynną sprawował ks. biskup Mariusz Leszczyński.  Nie zabrakło występów artystycznych.

- Reklama -

Starostami dożynek byli Barbara Cyc i Ryszard Klecha. Starościn, Barbara Cyc pochodzi z Biszczy. Wraz z mężem Włodzimierzem prowadzą 100 pniowe gospodarstwo pasieczne.  Wielopokoleniowa firma rodzinna "Barć" zajmuje się głównie konfekcjonowaniem i sprzedażą miodów. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze  jak np. wysoki poziom zalesienia, brak przemysłu, czyste i zdrowe powietrze oraz walory krajobrazowo- przyrodnicze , to atut do produkcji przez pszczoły znakomitego miodu. Pozyskiwane są tu liczne jego odmiany  : wielokwiatowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy , spadziowy oraz pierzgę i pyłek kwiatowy. Produkuje się również świece z naturalnego wosku pszczelego. Firma Barć zaopatruje  także pszczelarzy w drobny sprzęt pszczelarski . Państwo Cyc dochowali się trzech synów, dwóch  studiuje a jeden, już po studiach, prowadzi swoją własną firmę pszczelarską. Oczywiście wszyscy pomagają rodzicom.

Starosta dożynek Ryszard Klecha wraz z żoną Renatą i trójką dzieci: córką Justyną (lat 22) studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego, córką Kingą (lat 18) tegoroczną maturzystką   i synem Pawłem ( lat 15), zamieszkują w Bukowinie w gmina Biszcza. Prowadzą tam gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha, specjalizujące się w uprawie kukurydzy na ziarno, pszenicy i rzepaku. Od tego roku rozpoczęli  usługowy skup rzepaku dla firmy KOMAGRA, Posiadają silosy o łącznej powierzchni magazynowej 1400 ton. Dzięki wsparciu unijnemu oraz ciężkiej pracy ich gospodarstwo cały czas się rozwija, jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy oraz suszarnię do zboża i kukurydzy opalaną słomą. Ryszard Klecha jest bardzo zaangażowany w swoją pracę, chętnie  dzieli się swoim doświadczeniem rolniczym. Charakteryzuje się dużym uznaniem i zaufaniem społeczności lokalnej.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.