- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj w „Kalejdoskopie regionalnym”

Dziennikarka Polskiego Radia Lublin Czesława Borowik pod koniec lipca odwiedziła kilka miejscowości w powiecie biłgorajskim. Zbierała materiały do programu o efektach realizowanego jakiś czas temu programu "Leader". Jak się okazało, projekty zrealizowane w ramach tego programu ożywiły Zawadkę w gminie Księżpol, Ciosmy (gmina Biłgoraj) i Aleksandrów. Panie przypomniały sobie stare przepisy kuchni regionalnej, brały udział w licznych warsztatach i na swoim koncie mają już za to nagrody. Zespoły śpiewacze i muzyczne włączyły do repertuaru najstarsze pieśni, które śpiewały ich mamy i babcie. Gmina Aleksandrów cieszy się wspaniałym amfiteatrem, któremu nie jest straszny nawet deszcz, bo obszerny namiot pomieści wszystkich.

Co miał na myśli wójt Aleksandrowa mówiąc o misji? Odpowiedź znajdziemy w reportażu pod tym samym tytułem. O swojej działalności opowiadali członkowie KGW "Za Horyzontem" z Zawadki, m.in. kierowniczka Jadwiga Paluch i Janusz Szczur. Zespół działający w Zawadce nie tylko śpiewa folkowe i ludowe piosenki, ale także czynnie uczestniczy w życiu swojej miejscowości i gminie. Powstanie zespołu było możliwe dzięki realizacji programu i udziałowi mieszkańców Zawadki w warsztatach.

"Ta ziemia jest zawsze zielona. Ta ziemia jest kłosem złocona. Tu biały szybuje ptak. Tu wiedzie historii szlak. Roztocze, zielone Roztocze!" – tak śpiewały podczas audycji panie z Aleksandrowa. Ewa Maciocha z Urzędu Gminy opowiadała o warsztatach kulinarnych "Zasmakuj w tradycji", w których panie wzięły udział. O działaniach w gminie Aleksandrów wypowiadał się także wójt Józef Henryk Biały.

- Reklama -

Także Elżbieta Ciosmak z Ciosmów opowiadała o swoich doświadczeniach udziału w programie i o swojej pasji kulinarnej, a akordeonista Jan Szymaniak o swojej pasji muzycznej.

Dziennikarka zaprosiła do studia także Bożenę Bednarczuk (dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy), Andrzeja Placka (wójta gminy Obsza), Andrzeja Czacharowskiego (nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, publicystę, krajoznawcę), Wiesława Różyńskiego (wójta gminy Biłgoraj) i Edmunda Bożeńskiego (dyr. Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego).

Reportaż w Polskim Radiu Lublin wyemitowany został w sobotę, 29 lipca, o godzinie 11.00. Materiał można jeszcze raz posłuchać, wchodząc na stronę internetową stacji: http://radio.lublin.pl/news/kalejdoskop-regionalny-1622633.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.