Bezpiecznie do szkoły

Droga dzieci do szkoły powinna być bezpieczna. O to bezpieczeństwo będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice.

W ramach prowadzonych działań właśnie w rejonach szkół policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po spożyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie od strony jezdni.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na edukację tych najmłodszych uczniów, którzy wchodzą w świat nauki – nie tylko tej szkolnej, ale także tej związanej z ruchem drogowym. Policjanci prowadzić będą zajęcia w szkołach, by uświadomić najmłodszym, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły, i wyrobić w nich prawidłowe nawyki. Wskazywać będą miejsca, w których nie należy przechodzić, uczulać dzieci na to, że nie powinny podczas przechodzenia na drugą stronę biegać, czy nagle zatrzymywać się na środku drogi. Przypomną o tym, jak niebezpieczne mogą być zabawy w pobliżu drogi. Bardzo ważnym elementem pogadanek będzie uświadomienie dzieciom, jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku czy też odzieży.

Przy tej okazji przypominamy, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę, pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy. Przypomnijmy dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem,   jeżeli nie ma chodnika, poboczem lewej strony drogi.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.