Będą lepsze drogi i chodniki

Blisko 600 tys. zł ze środków budżetu gminy i funduszu sołeckiego będzie kosztować przebudowa i modernizacja drogi gminnej Podsośnina – Chmielek. Łączna długość drogi to 3,7 km. Realizacja tego zadania rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy wykonany został odcinek drogi asfaltowej o długości 0,9 km. – W bieżącym roku planuje się wykonać kolejny odcinek o długości minimum 1 km. Główny zakres robót to wykonanie nawierzchni asfaltowej na podbudowie tłuczniowej, odbudowa rowów przydrożnych oraz utwardzenie poboczy. Planujemy złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego o dotację na ten cel – wyjaśnia wójt gminy Stanisław Kozyra. 
Kolejne odcinki dróg, które zaplanowano do przebudowy, to 245 m drogi dojazdowej do posesji mieszkańców Kolonii Łukowa i 115 m dojazdu do gruntów rolnych i nowo powstałej firmy tytoniowej. Będą to drogi asfaltowe o szerokości 3,5 m z utwardzonymi poboczami. Przewidywalny koszt tych robót to 110 tys. zł. Środki będą pochodzić z budżetu gminy i funduszu sołeckiego Łukowej IV. Tu także samorząd chce pozyskać dotację z Urzędu Marszałkowskiego. 
Samorząd zadba także o drogi powiatowe na terenie gminy Łukowa. – Na rok 2018 planuje się dofinansowanie robót na drogach powiatowych z budżetu gminy w wysokości 50 procent wydatków. Będzie to wykonanie 250 metrów bieżących nowej nawierzchni asfaltowej na drodze w Szarajówce (125 tys. zł), 1650 metrów w Pisklakach (265 tys. zł) i opracowanie projektu budowlanego przebudowy drogi Borowiec – Susiec za 40 tys. zł – dodaje wójt Kozyra. W planach jest także przebudowa mostu na rzece Tanew w Szostakach. Inwestycja ta sfinansowana będzie z "funduszu leśnego", a jej koszt wyniesie ok. 150 tys. zł, a planowany udział gminy Łukowa to 25 tys. zł. 
Oprócz dróg w Łukowej III powstanie także nowy odcinek chodnika dla pieszych. Łączna długość ścieżki wyniesie 1390 metrów bieżących. Budowa będzie podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstanie 540 mb za 180 tys. zł. Środki będą pochodzić z budżetu gminy i funduszu sołeckiego. Potem będzie wybudowane 850 mb. chodnika za 280 tys. zł. Samorząd planuje, że uda się na ten cel pozyskać 127 tys. zł dotacji z LGD "Ziemia Biłgorajska".

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.