- Reklama -

Aleksandrowskie maluchy odkrywają sztukę ludową

Dzięki projektowi "KOLOROWA SZTUKA LUDOWA" pod patronatem honorowym Wójta Gminy Aleksandrów, który został dofinasowany przez Firmę Model Opakowania Sp. z o.o. z siedzibą w Biłgoraju ponad 200 dzieci i młodzieży uczestniczyło w różnych spotkaniach ze sztuką ludową. Było to odkrywanie twórczości ludowej, potem poznawanie i próbowanie swoich sił w jej tworzeniu.

 Twórczyni ludowa Helena Koszarna, prowadząc cykl warsztatów dla dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie (ul. Klonowa) oraz z klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, uczyła je robić kwiaty z bibuły. Maluchy dowiedziały się, jak odpowiednio składać, skręcać i zwijać bibułę, a potem tworzyć swoje kolorowe kwiaty. Okazało się, że dzieci świetnie sobie poradziły z robieniem bibułowych kwiatów, które przypominały te kwitnące w naszych ogrodach i na łąkach. Pani Helena to mistrzyni w tej dziedzinie, więc najmłodsi mieli niezwykłą okazję do podpatrzenia jej warsztatu. Pierwszoklasiści natomiast uczestniczyli w warsztatach wykonywania ozdób z bibuły prowadzonych przez Jolantę Zań. Dzieci pod opieką pani Joli uczyły się robić kule z bibuły, które można wykorzystać jako ozdobę np. pokoju. Tradycyjnie natomiast kiedyś stanowiły one elementy pająka ludowego, który również dawniej zdobił izby. Maluchy świetnie sobie radziły z oddzielaniem kolejnych warstw bibuły i kształtowaniem kul. Kiedy powstały kolorowe pompony na twarzach dzieci malowała się nieukrywana satysfakcja. Natomiast przedszkolaki z ul. Wesołej, tak jak kiedyś ich pradziadkowie, kiedy dzieci nie dostawały zabawek ze sklepu, tworzyły samodzielnie lalki. Potem dzieci razem ze swoimi lalkami wzięły udział w różnych zabawach.

Dziewczęta z gimnazjum na warsztatach uczyły się tradycyjnego wicia wianków. Przy słowach piosenki: „Wij się wianku, wij…” zaczęły powstawać wiosenne wianki z pięknego żółtego mniszka. Potem było trochę zabawnie i nostalgicznie, kiedy przyszedł czas na przymierzanie wianków i rozmowy o dawnych tradycjach ludowych. Do biblioteki dotarł również sprzęt do wyposażenia amatorskiego studia fotograficznego (lampy, softbox, tła fotograficzne, blendy, parasolka). Na kolejnych warsztatach młodzież z werwą ćwiczyła swoje umiejętności w zakresie fotografii i filmowania. Okazało się, że młodzi ludzie są bardzo kreatywni. Zadanie wcale nie było łatwe, bo gimnazjaliści postanowili wykorzystać różne inspiracje ludowe do promocji książek o naszym regionie. Pomysły na aranżacje kolejnych zdjęć mnożyły się jak przysłowiowe grzyby pod deszczu i tak powstały barwne fotografie, które zostaną zaprezentowane na wystawie podczas podsumowania projektu.

Ważnym działaniem projektowym był cykl wyjazdów do Zagrody Sitarskiej i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Przedszkolaki (grupy: czterolatków, pięciolatków i sześciolatków) oraz dzieci z klas I-III szkoły podstawowej miały możliwość zwiedzenia Zagrody Sitarskiej i  Muzeum oraz wzięcia udziału w warsztatach robienia masła. Były to cenne lekcje nie tylko poznawania dawnego życia  na wsi, ale również przekonania się, jak nasi przodkowie ciężko pracowali. Dowóz dzieci na wycieczki autobusem szkolnym zasponsorował samorząd lokalny, a bilety zostały opłacone przez bibliotekę z dofinansowania przekazanego przez Firmę Model Opakowania.

Program poznawania dziedzictwa Ziemi Biłgorajskiej dla dzieci z Aleksandrowa został specjalnie przygotowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.