- Reklama -

- Reklama -

Akcja „Bezpieczny weekend”

Przed nami długi weekend i związany z nim czas wyjazdów niosący ze sobą wzrost zagrożenia bezpieczeństwa osób korzystających z dróg. Dlatego, jak zawsze w tym czasie, na drogach powiatu biłgorajskiego zwiększona liczba policjantów czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżujących. Policjanci przede wszystkim będą sprawdzać trzeźwość kierowców oraz prędkość i stan techniczny pojazdów. Działania „Bezpieczny Weekend ” rozpoczną się w piątek 12 sierpnia br. i potrwają do 15 sierpnia br.

Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów wyprzedzania, wymijania i omijania to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Istotny wpływ na bezpieczeństwo kierujących ma również jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w sposób niezgodny z przepisami oraz kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Najczęściej jednak ofiarami najtragiczniejszych wypadków drogowych są piesi. Do zdarzeń z ich udziałem bardzo często dochodzi poza obszarem zabudowanym, w miejscach, gdzie nie ma poboczy, po zmroku. Sprawcami tych zdarzeń bywają kierujący pojazdami, którzy często jadą zbyt szybko i nieostrożnie. Nie bez winy pozostają też osoby, które poruszają się po nieoświetlonych drogach bez odblasków.

Przypomnijmy o kilku podstawowych zasadach. W czasie przygotowań do podróży samochodem powinniśmy zaplanować trasę i czas przejazdu jak również przygotować sam samochód: należy sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (stan ogumienia, hamulce, wyposażenie auta w apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy). Pamiętajmy o tym, by zabrać ze sobą niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), pamiętajmy również o tym, by je odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli planujemy wyjazd z małym dzieckiem nie zapomnijmy o tym, że powinno ono podróżować w specjalnym foteliku.

Dobra, słoneczna pogoda sprzyja motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną poważnym obrażeniom.

- Reklama -

Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozważną i ostrożną jazdę.

Powinniśmy mieć świadomość, że będąc uczestnikami ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych osób poruszających się po drogach.

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy także o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie przed potencjalnym złodziejem. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.

JK

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.