kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Nowy „rekord” zanieczyszczenia powietrza

Od wielu lat Biłgoraj zmaga się z problemem smogu. W 2019 roku została stworzona aplikacja dla mieszkańców, która ma za zadanie pokazywać aktualne stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu. W ostatni dzień stycznia padł nowy rekord stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu.

- Reklama -

Już od dawna Biłgoraj zmaga się z problemem smogu. Od 2019 roku mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić jakość powietrza dzięki dwóm zainstalowanym czujnikom informującym o poziomie stężenia pyłów PM 2,5, PM 10, formaldehydu oraz o wysokości ciśnienia atmosferycznego, temperatury, wilgotności powietrza i punkcie rosy.

Dotąd najwyższe przekroczenia norm notowane są w godzinach 18.00-23.00. Niechlubny rekord padł 23 marca 2019 roku o godz. 20.45. To właśnie wtedy wskaźniki stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 wskazywały przekroczenie na poziomie 2734 proc., czyli maksymalny dopuszczalny poziom był przekroczony ponad 27-krotnie, a dla pyłu PM 10 – 2821 proc., czyli ponad 28-krotnie.

toyota Yaris

– 31 stycznia 2021 roku o godzinie 18.16 czujnik zamontowany na Przedszkolu Samorządowym nr 2 przy alei 400-lecia wskazywał ponad 24-krotne przekroczenie norm (2447 proc.) dla pyłów zawieszonych PM 10. Normy dla pyłów zawieszonych PM 2,5 były przekroczone ponad 17-krotnie (1714 proc.). W tym samym czasie czujnik zamontowany na budynku Urzędu Miasta Biłgoraja przy Placu Wolności wskazywał 7-krotne przekroczenie norm dla pyłów zawieszonych PM 10 (724 proc.), a dla pyłów PM 10 ponad 6-krotnie (683 proc.) – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy miasta Biłgoraj.

Pamiętajmy, że to my decydujemy o tym, jakiego paliwa używamy w celach grzewczych i czy w ten sposób zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy. Mieszkańcy miasta, posiadający stare węglowe piece, mają możliwość skorzystania z dotacji i wymiany ich na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania.

– Głównym założeniem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z indywidualnych źródeł ciepła. Wysokość dotacji wynosi do 60 proc. kosztów wymiany źródła ciepła, jednakże nie więcej niż 5000 zł brutto na jedno przedsięwzięcie inwestycyjne, z wyjątkiem pomp ciepła, na których instalację można będzie otrzymać do 7500 zł – dodaje rzecznik.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.