- Reklama -

- Reklama -

Ćwiczenia ratownicze nad zalewem Bojary (audio)

We wtorkowe przedpołudnie 16 lutego nad zalewem Bojary w Biłgoraju odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju.

Jak co roku w okresie zimowym biłgorajscy strażacy prowadzili działania w zakresie ratownictwa lodowego.

Te działania mają na celu doskonalenie technik dotarcia do osoby, pod którą może załamać się lód i może wpaść do wody. Działania tego typu składają się z kilku elementów. Ćwiczymy dotarcie do osoby poszkodowanej i ewakuację na brzeg połączoną z udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczymy też różnego rodzaju czynności asekuracyjne, jakie muszą prowadzić inni strażacy, którzy pomagają w dotarciu ratownika do osoby poszkodowanej. Ćwiczymy też techniki samoratowania, aby strażak sam potrafił wydostać się z przerębla z wody – precyzuje mł. bryg. Paweł Rawski, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Biłgoraju.

Podczas prowadzonych dziś działań wykorzystywany został specjalistyczny sprzęt m.in. sanie lodowe, specjalistyczne kombinezony do pracy w wodzie, lina asekuracyjna i inny pomocniczy sprzęt. 

Największym zagrożeniem, jakie niesie załamanie się lodu pod człowiekiem, jest jego wychłodzenie, dlatego należy dążyć do tego, aby jak najszybciej wyjść, aby nie dopuścić do dużego wychłodzenia organizmu. 

 

- Reklama -

Zasady zachowania podczas załamania się lodu pod człowiekiem: 

  • należy rozłożyć ręce, aby uchronić się przed zatopieniem i próbować wydostać się z wody 
  • niezwykle ważny jest czas dotarcia do osoby topiącej się, jeżeli ktoś zauważy taką osobę to należy w pierwszej kolejności zaalarmować służby ratunkowe, czyli zadzwonić pod 112 lub 998 (Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie).
  • ważne jest również, aby topiącej się osobie podać np. pasek (jeżeli mamy możliwość) i wyciągnąć tę osobę z zimnej wody.

Dużym niebezpieczeństwem dla nas jest wskoczenie do wody za poszkodowanym, ponieważ przy tego typu zdarzeniach nie tylko jest to zagrożenie dla osoby, która potrzebuje takiej pomocy, ale i dla nas samych, dlatego starajmy się z dużą ostrożnością prowadzić tego typu działania.

Mimo licznych apeli różnych służb, instytucji oraz właścicieli i zarządców zbiorników bardzo często dochodzi do zdarzeń załamania się lodu.

– W powiecie biłgorajskim, na szczęście, zdarza się to dosyć rzadko, dlatego ponownie apelujemy, aby nie wchodzić na tego typu zbiorniki pokryte lodem. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, w związku z czym musimy być przygotowani na tego typu zdarzenia i temu służą dzisiejsze ćwiczenia – tłumaczy mł. bryg. Paweł Rawski. 

red. 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.