- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Walczą o pomnik J. Dechnika

Środowiska lewicowe złożą do wojewody lubelskiego pismo w sprawie pomnika Józefa Dechnika, twórcy nowoczesnego Biłgoraja. Stanie się to 26 stycznia, w dniu 112. rocznicy urodzin biłgorajanina.

- Reklama -

 

Środowisko biłgorajskiej i zamojskiej lewicy, wspólnie ze stowarzyszeniem „Kuźnica”, burmistrzem Biłgoraja i posłem J. Czerniakiem z Lublina, złoży w najbliższy czwartek na ręce wojewody lubelskiego Lecha Sprawki pismo dotyczące pomnika Józefa Dechnika.

Jak podkreślają sygnatariusze pisma, 4 lutego br. obchodzona będzie smutna rocznica. Wówczas minie trzy lata, gdy Przemysław Czarnek, pełniący wtedy funkcję wojewody lubelskiego, nakazał usunięcie pomnika z przestrzeni miasta. Podkreślają, że Józef Dechnik poświęcił całe życie Biłgorajowi, miastu które podźwignął z powojennej zapaści, czyniąc zeń nowoczesny ośrodek przemysłowy. Dodają, że ówczesny wojewoda powołał się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. – Podnosił argument, że Józef Dechnik był funkcyjnym działaczem Polskiej Partii Robotniczej a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jeśli ta przesłanka jest pańskim zdaniem wystarczająca do wyeliminowania pamięci o Józefie Dechniku z biłgorajskiej przestrzeni, to my, biłgorajanie, ludzie lewicy Biłgoraja i Zamojszczyzny, pragniemy wyrazić swój najgłębszy sprzeciw, wobec tak instrumentalnego i niesprawiedliwego traktowania dobrego imienia człowieka, bez którego żaden z mieszkańców pamiętających poprzedni ustrój, a żyje ich tu jeszcze trochę, nie potrafi sobie wyobrazić swojego miasta i regionu, w którym przyszło mu pracować i żyć – podkreślają.

Dodają, że nie bez znaczenia jest również fakt, że decyzja Przemysława Czarnka została wydana z rażącym naruszeniem prawa, co stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Na początku lat 50., kiedy procesy dekomunizacji polskich ulic i placów były bardzo zaawansowane, zwłaszcza dzięki gorliwości prawicowych polityków, do których, jak wiemy, Pan również się zalicza, Biłgoraj i jego rajcy, w którym dominowali radni Komitetu Obywatelskiego, nie znaleźli w sobie dość odwagi, aby usunąć z miasta pomnik człowieka, któremu mieszkańcy zawdzięczają do dziś pracę i dach nad głową – zauważają. Dodają, że dopiero po 30 latach Przemysław Czarnek, dziś minister edukacji, zdecydował się na krok, którego sygnatariusze tego pisma, jak również wielu biłgorajan nigdy mu nie zapomną. Przypominają, że w 2019 roku zebrano 1200 podpisów przeciw likwidacji pomnika.

– W dniu 112. urodzin Józefa Dechnika wzywamy Pana, Panie Wojewodo, do uchylenia
poprzedniej uchwały z 4.02.2019 r. i przywrócenia pomnika Józefa Dechnika na jego dawne
miejsce. Czyniąc zadość naszej prośbie, pokaże Pan, że potrafi wznieść się ponad partykularne
polityczne podziały, da się Pan poznać jako polityk myślący samodzielnie. Ufamy, że potrafi
Pan dostrzec różnicę w rugowaniu z ulic miast województwa, którym Pan zarządza, jako przedstawiciel rządu w terenie, znaków gloryfikujących właściwy totalitaryzm, o ile takowe
w ogóle tu były, oraz w wyrzucaniu poza nawias historii pamięci o ludziach, którzy
faktycznie budowali ten kraj, bez względu na to, jaką legitymację partyjną posiadali – dodają.
Twórcy pisma proszą wojewodę, aby pamiętał o odpowiedzialności, która na nim ciąży oraz tym, że na dobre imię pracuje się całym życiem i postepowaniem.

- Reklama -

Pod pismem podpisali się: Janusz Rosłan – burmistrz Biłgoraja, Aleksander Bełżek – przewodniczący Nowej Lewicy w Biłgoraju, Marek Palonka – przewodniczący Nowej Lewicy w Zamościu, wiceprzewodniczący zamojskiej „Kuźnicy”, Jarosław Ważny – przewodniczący „Kuźnicy” w Zamościu, Jacek Czerniak – poseł na Sejm, współprzewodniczący Nowej Lewicy woj. lubelskiego, Sylwia Buźniak – współprzewodnicząca Nowej Lewicy woj. lubelskiego.

O rozbiórce pomnika pisaliśmy tutaj:

Rozebrano pomnik Dechnika | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Zniknie pomnik J. Dechnika | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Pomnik Dechnika do rozbiórki | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

 

 

red. 

- Reklama -

3 Komentarze
 1. xxx mówi

  Dzięki panu Dechnikowi była praca mieszkania.Jesli pomnik wróci na swoje miejsce pierwsza złożę kwiaty.)))

 2. AAntek mówi

  Dzień dobry
  Precz z komuną!!!!
  Dowidzenia

 3. Zbigniew mówi

  Nie jestem mieszkańcem Biłgoraja ale wiem że Józef Dechnik powinien mieć pomnik w samym centrum Biłgoraja na Placu Wolności, ten człowiek z dziury jaką był Biłgoraj zrobił miasto powiatowe, 90 procent budynków co tam stoi to jego zasługa więc nie rozumiem problemu…jedyny problem to PIS który uważa, że wszystko zawdzięczamy braciom Kaczyńskim i kościołowi a to jest totalna bzdura… ale przyjdzie czas że będziemy doceniać ludzi którzy swoim życiem na to zasłużyli i żadna propaganda tego nie zmieni….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.