Umowa na solary podpisana

9 maja br. władze miasta Biłgoraj podpisały umowę z wykonawcą zadania „Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę w Biłgoraju”. Niebawem ruszy montaż kolektorów słonecznych.

Podpisana umowa dotyczy montażu instalacji solarnych. W ramach zadania na 386 budynkach mieszkalnych w Biłgoraju zostaną zamontowane  zestawy kolektorów słonecznych. Będą to zestawy 2, 3 i 4-panelowe.

22 maja 2018 r. o godzinie 16.00 w Sali Kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury, przy ulicy Kościuszki 16, zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami, którzy podpisali umowę o dofinansowanie w maju 2016 roku. Na spotkaniu zostanie przedstawiony wykonawca, zasady realizacji montażu oraz wymagany udział finansowy mieszkańca.

Przetarg na dostawę kotłów na biomasę został rozstrzygnięty wcześniej. Wykonawcą zadania jest firma Flexi Power. W ramach projektu zamontowane zostaną 72 kotły. Do pieców będzie się nadawał wyłącznie pellet drzewny o średnicy 6 i 8 mm.  Mieszkańcy, którzy wstępnie wyrazili chęć udziału w projekcie, pokrywają 15% wartości zadania plus podatek VAT od całości zadania. W poprzednich tego typu konkursach VAT nie leżał po stronie mieszkańców. Obecnie uległo to zmianie. Takie warunki stawia Urząd Marszałkowski. Do pieca 20 kW mieszkańcy będą musieli ponieść wydatek 3534 zł, a do pieca 24 kW dopłacić kwotę 3795 zł. Są to kwoty uśrednione dla danego typu instalacji.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 4 Energia przyjazna środowisku, zamówienie realizowane w ramach Działania 4.1 „Wsparcie wykorzystanie OZE”.

Przypomnijmy, że informacja o dofinansowaniu tego zdania była w grudniu 2016 roku.  Samorząd był jednak ostrożny z ogłaszaniem przetargu. Nie wiadomo było, czy zadanie ma zostać potraktowane jako roboty budowlane, czy jako dostawa urządzeń. Wątpliwości tych żadna z instytucji nie umiała rozwiać. Ostrożność była konieczna. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości, niezgodności z przepisami było ryzyko nałożenia korekty finansowej w wysokości nawet 20% lub utraty dotacji. Problemy udało się rozwiązać. Wraz z początkiem nowego roku władze miasta rozstrzygnęły przetarg na montaż instalacji solarnych oraz kotłów na biomasę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.