Nie ma chętnych na budowę parku rolkarza

Władze miasta Biłgoraj ogłosiły drugi przetarg na budowę parku rolkarza przy ul. Targowej. Pierwszy nie został rozstrzygnięty, ponieważ nie było chętnej firmy, która chciałaby wykonać inwestycję.

Inwestycja ma być zlokalizowana w Biłgoraju przy ul. Targowej w miejscu starych kortów tenisowych. Powstanie dzięki głosom mieszkańców. Pomysł ten zwyciężył w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni aktywności sportowej dla wielopokoleniowej grupy osób, głównie dla użytkowników łyżworolek, deskorolek. Park skomunikowany zostanie z istniejącym ciągiem pieszym biegnącym od ulicy Targowej do ul. Bagiennej oraz z istniejącym chodnikiem przy ul. Targowej.

Pomysł zakłada budowę na terenach miejskich parku rolkarza składającego się z miniboiska do hokeja na rolkach o wymiarach 30 m x 15 m, wykonanego z kostki z podbudową ze stałymi malowanymi oznaczeniami pola gry, z bandami oraz demontowanymi bramkami, ławeczkami, schodkami i rurkami do zjazdów.

Docelowo wydzielona przestrzeń boiska ma służyć jako obszar, w którym w komfortowy sposób mogą ćwiczyć i uczyć się jazdy początkujący i zaawansowani rolkarze. Budowa band, czyli plastikowego ogrodzenia zapewni też dodatkową ochronę w przypadku najmłodszych rolkarzy korzystających z boiska. Samo boisko oraz przylegający park przeznaczone będą nie tylko dla rolkarzy, przewidywane przeszkody zachwycą również posiadaczy deskorolek, wrotek, hulajnóg i rowerów, a zlokalizowane na terenie parku ławeczki i stoliki pozwolą na stworzenie miejsca idealnego na popołudniowe wypady czy pikniki.

Dlaczego grupa mieszkańców decydowała się na zgłoszenie takiego pomysłu? Ich zdaniem, w całym Biłgoraju nie ma wydzielonego miejsca, nadającego się do jazdy, a zwłaszcza do nauki jazdy na rolkach lub wrotkach. Coraz więcej biłgorajan decyduje się na uprawianie rolkarstwa. Ze względu na braki w infrastrukturze, rolkarze na stałe wpisali się w krajobraz takich miejsc jak dość tłoczny skatepark przy OSiR czy obwodnica Biłgoraja. Rolki są formą wysiłku, jaką można podjąć na świeżym powietrzu. W trakcie jazdy na rolkach pracuje całe ciało, nie obciążając przy tym stawów kolanowych, jak choćby popularne bieganie. Ze względu na różnorodność zastosowanych atrakcji i form architektonicznych przewiduje on możliwość równoległego aktywnego wypoczynku wielu osób z różnych grup zainteresowań sportowych: rolki, wrotki, hulajnogi, deskorolki, i w różnych przedziałach wiekowych. Ze względu na brak dużych i wysokich podjazdów/przeszkód będzie to miejsce bezpieczne, przeznaczone również dla najmłodszych, którzy w komfortowych warunkach na wydzielonym boisku będą mieli okazję poznać tajniki wybranych dziedzin sportowych. Bliskość obiektów, nie tylko sportowych, zapewnia zaplecze sanitarne, gastronomiczne i bazę parkingową. Usytuowanie parku rolkarzy w tej okolicy, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie obiektów sportowych, daje możliwość organizacji wydarzeń i imprez o takim profilu, dodatkowo mimochodem tworzy się w Biłgoraju przy OSiR swoiste miasteczko sportowe z możliwością realizacji zajęć sportowych na wielu płaszczyznach.

Inwestycja ma być zakończona do końca września br.

 

Comments (0)
Add Comment