W samo południe 24 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka. Poinformowali oni o przedłużeniu zamknięcia szkół i uczelni. Podali również informację, na którą z niecierpliwością czekali tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wiadomo, że edukacja do szkół nie powróci do 24 maja.
– Niestety, obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – mówił minister Dariusz Piontkowski.Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. Natomiast egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca. Nie będzie w tym roku egzaminów maturalnych ustnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. – Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów, przełoży się na ich dobre wyniki. Ten wyjątkowy czas, w którym wszyscy jesteśmy, dowiódł, że zdaliście egzamin z dojrzałości i wytrwałości – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. Wyniki egzaminów maturalnych będą znane do 11 sierpnia. Egzaminy poprawkowe odbędą się we wrześniu, a ich wyniki uczniowie poznają przed rozpoczęciem roku szkolnego. Egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym. Przypomnijmy. Rząd zapowiedział cztery etapy odmrażania gospodarki i życia społecznego. Obecnie jesteśmy w I etapie, który rozpoczął się w miniony poniedziałek 20 kwietnia. Otwarto m.in. lasy, parki, zmieniono zasady przebywania klientów w sklepach. Nie zależy to już od liczby kas, lecz metrażu. Zmiany dotyczą również uczestnictwa wiernych w nabożeństwach. W kościele może przebywać jedna osoba na 15 mkw. Jak to jest w świątyniach powiatu? W przypadku kościoła pw. Trójcy Świętej i WNMP w Biłgoraju podczas Mszy św. może być obecnych maksymalnie 30 osób. W kościele pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju może przebywać 86 osób, a w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju 30 wiernych. Według nowych zaleceń we wnętrzu sanktuarium św. Marii Magdaleny może się znajdować podczas Mszy św. 70 osób. Pozostałe chętne osoby mogą się gromadzić na zewnątrz przy zachowaniu obowiązujących przepisów związanych z odpowiednią odległością i posiadaniem na twarzy zalecanych ochronnych maseczek. Kiedy kolejne etapy? Wówczas mają zostać otwarte m.in. hotele, sklepy budowlane w weekendy oraz instytucje kultury. Tego nie wiadomo. Jak zapowiada minister Szumowski wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej.
– Polacy podczas świąt zachowali się odpowiedzialnie i nie odnotowano wzrostu zachorowań. Dzięki temu mogliśmy ogłosić pierwsze luzowanie ograniczeń, które były trudne i ciężkie, ale niezbędne, aby ilość zachorowań nie wzrastała. W najbliższych dniach będziemy zbierali informacje, jaki efekt na stan epidemii miało zdjęcie pewnych obostrzeń – mówił minister Łukasz Szumowski.Zaznaczył, że kolejne terminy przechodzenia do kolejnych etapów będą zależały od tego, czy będziemy utrzymywali dystans i zakładali maseczki. Zaznaczył, że informacje o wpływie poluzowania obostrzeń na liczbę zachorować znane będą dopiero w kolejnym tygodniu.
Komentarze (0)