- Reklama -

- Reklama -

Jubileusz 90-lecia OSP Lipiny Dolne (foto)

- Reklama -

90 lat to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy, do licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania jubileuszu w gronie przyjaciół i zaproszonych gości. Tak też było w minioną niedzielę w Lipinach Dolnych, gdzie miejscowi strażacy obchodzili swój jubileusz, połączony z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. Świętowanie 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipinach Dolnych rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, celebrowaną przez miejscowych duszpasterzy. Po nabożeństwie na czele z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi w paradnym szyku wszyscy druhowie zaprezentowali się przed remizą OSP w Lipinach Dolnych.

Każdy jubileusz swoją specjalną formułą obejmuje także przedstawienie rysu historycznego jednostki. „Idziemy tam, gdzie wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią” – takie hasło przyświeca druhom z gminy Potok Górny. Ochotnicza Straż Pożarna w Lipinach Dolnych powołana została do istnienia na zebraniu wiejskim w 1926 roku. Bezpośrednim i najważniejszym powodem powstania straży był wielki pożar, jaki wybuchł dwa lata wcześniej w części wsi zwanej „Oderwą”. Spaleniu uległy budynki w 27 gospodarstwach. Po tym pożarze zaczęto myśleć o założeniu straży pożarnej. Za sprawą ludzi chcących działać, którym sprawy społeczne nie były obojętne i którzy zdawali sobie sprawę z pomocy jaką może udzielić OSP, powstała straż pożarna w Lipinach Dolnych. Od tamtego czasu jednostka cały czas prężnie się rozwija. Na przestrzeni tych lat wzbogaciła się o nowy sprzęt, a budynek remizy został zmodernizowany. W ubiegłym roku OSP Lipiny Dolne wstąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oprócz typowej działalności pożarniczej OSP prowadzi sekcję sportową.

Podczas tego święta strażacy gościli u siebie wielu zaproszonych gości. – Korzystając z dzisiejszego spotkania gratuluję miejscowej jednostce pięknego jubileuszu. Sądzę, że możecie być dumni ze swego dorobku. Życzę wam, aby spełniły się wasze kolejne plany i zamierzenia. Wszystkim druhom strażakom z terenu gminy serdecznie dziękuję za dotychczasową pracę. Życzę wam, aby wasza działalność społeczna nadal znajdowała uznanie mieszkańców – mówił wójt gminy Potok Górny Edward Hacia. Głos zabrała także poseł na Sejm RP Agata Borowiec. – Drodzy strażacy, wy najlepiej wiecie, jak ważna i wymagająca jest wasza służba. Ratujecie ludzi i ich dorobek, często narażając własne życie. Odważnie niesiecie pomoc przy klęskach żywiołowych, przy wypadkach. Jako poseł serdecznie wam za to dziękuję – mówiła posłanka, która wspomniała o funduszach, jakie pozyskała na drogi powiatu biłgorajskiego. Wyraziła nadzieję, że planowane inwestycje drogowe przysłużą się także do efektowniejszej pracy strażaków, którzy w chwili zagrożenia szybciej dojadą na miejsce.

Po odczytaniu rysu i przemowach zaproszonych gości nastąpiła doniosła chwila wręczenia medali i odznaczeń. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Marek Dyjak odznaczony został Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został Julian Grabias.

- Reklama -

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Bolesław Magolon. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie: Bogdan Igras, Paweł Grabias, Tomasz Pawęska, Zbigniew Lewkowicz, Jan Kruk. Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali strażacy: Michał Waliłko, Piotr Grabias, Paweł Ćwikła, Paweł Siek.

Druhowie: Bogdan Igras, Stanisław Pawelec, Wiesław Staroński, Tomasz Pawęska, Adam Matuszak, Dawid Głowik, Kamil Deryło, Ryszard Bzdyra, Jarosław Hachuj, Piotr Dziewa, Grzegorz Jaśkowski, Damian Bucior, Szymon Wardach, Marcin Zwolak, Tomasz Kożuszek, Jacek Działo, Mateusz Czyż, Marcin Larwa otrzymali odznaki Strażak Wzorowy nadane przez Prezydium Zarządu Oddział Powiatowego Związku OSP RP w Biłgoraju.

Zostały także wręczone odznaki „Za wysługę lat”. Otrzymali je druhowie, których służba w OSP trwa już 55, 40, 35, 30, 20, 10 i 5 lat.

Uroczystościom towarzyszyły występy Strażackiej Orkiestry Dętej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.