- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Gminy stawiają na ekologię

Pięć gmin z powiatu biłgorajskiego otrzymało unijne wsparcie na realizację zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Są to gminy: Księżpol, Józefów, Frampol, Biszcza oraz Łukowa. Dziś w Lubelskiem Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wręczenie umów.

W gronie szczęśliwych beneficjentów znalazło się aż pięć gmin z terenu powiatu biłgorajskiego. O przyznaniu im środków pisaliśmy tutaj:

Będzie fotowoltaika i piece na pellet | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Józefów z dofinansowaniem na fotowoltaikę | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Unijne pieniądze na solary | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne, solary i kotły na biomasę | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Przypomnijmy, że w pierwotnym rozdaniu, w minionym roku, władzom gmin powiatu biłgorajskiego nie udało się pozyskać dofinansowania na energię odnawialną. Dobre wiadomości przyszły 16 kwietnia br., kiedy to Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą dotyczącą wyboru kolejnych projektów do dofinansowania w ramach Osi priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wszystko dzięki zwiększeniu o ponad 32 mln zł kwoty w tym naborze.

– Każde dodatkowe środki na odnawialne źródła energii to bardzo dobra wiadomość. To dzięki tym funduszom mieszkańcy naszego województwa już wkrótce zamontują w swoich gospodarstwach nowoczesne instalacje fotowoltaiczne, solarne oraz przyjazne środowisku źródła ciepła – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

- Reklama -

– Dziękuję Zarządowi Województwa Lubelskiego za przyznanie tych środków, współpracownikom oraz osobom, które pomogły w przygotowaniu niezbędnych formalności do uzyskania dofinasowania. Teraz zajmiemy się przygotowaniem przetargu w celu wyłonienia wykonawcy zadania, a mieszkańców będziemy na bieżąco informować o kolejnych naszych krokach dotyczących wyżej wymienionej inwestycji mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza.

Zdjęcie grupowe przedstawicieli beneficjentów oraz marszałków Stawiarskiego i Mulawy
Wspólne zdjęcie beneficjentów dofinansowania z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim i wicemarszałkiem Michałem Mulawą

Gmina Księżpol otrzyma dofinansowanie ponad 2 mln zł na projekt pn. Poprawa warunków środowiskowych gminy Księżpol poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, którego wartość sięga ponad 4,6 mln zł. W ramach projektu zakłada się zamontowanie 212 instalacji fotowoltaicznych (w tym 7 instalacji na budynkach samorządowych), 12 pieców na biomasę oraz 50 instalacji solarnych.

Gmina Józefów zamontuje 200 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkańców gminy. Projekt pn. OZE w gminie Józefów – fotowoltaika pochłonie lekko ponad 2,8 mln zł, a wsparcie z Funduszy Europejskich wynosi przeszło 1 mln zł.

Gmina Frampol dzięki projektowi pn. ECO-EFEKTYWNY Frampol Etap III o wartości ponad 2,7 mln zł zamontuje 186 instalacji korzystających z OZE. Chodzi o 54 kolektory słoneczne, 24 piece na biomasę i 108 paneli fotowoltaicznych. Wsparcie z UE pokryje przeszło 1,6 mln zł.

Gmina Biszcza otrzymała ponad 4,7 mln zł na montaż 218 instalacji fotowoltaicznych, 40 pieców na biomasę oraz 21 instalacji solarnych. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu pt. Wykorzystanie naturalnych źródeł energii słonecznej jako alternatywy dla energii węglowej w gminie Biszcza – etap III, który otrzymał blisko 2,9 mln zł unijnego wsparcia.

Gmina Łukowa zainwestuje blisko 2,3 mln zł w budowę 23 jednostek wytwarzania energii cieplnej oraz 133 jednostek wytwarzania energii elektrycznej. Będzie to możliwe w ramach projektu pt. Poprawa jakości środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii szansą dla zrównoważonego rozwoju gminy Łukowa – etap II, do którego UE dołoży prawie 1 mln zł.

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Lucynka mówi

    Ta w tym Patoku Górnym ekologia polega na tym ze wlodarz wycina wszyskie drzewa dookoła gminy . Dlacczego? tego nie wiadomo bo sie nie tłumaczył nikomu czemu kazał powycinac wszyskie drzewa. ponoc widopk muzaslaniały wiec je kazał wyciac. Tak sie dba o ekologie własnie. Mozna było wyciac te co były sucvhe albo jakims zagrozeniem ale wszyskie. A co na to nasza wspaniała rada Gminy?
    A nasza radana to nic nie powiedziała bo nic nie ma do powiedzenia. I nie dlatego ze niechce mówic. Dlatego ze nic powiedziec nie moze. To co włodarz zamysli rada przyklepuje be zbednego gadania. A powinno byc odwrotnie własnie. To rada rzadzi a wójt wykonuje podjete uchwały. W Potoku jest odqwrotnie.

  2. Romeczek mówi

    Widzicie ludkowie moi mili ze mozna. Mozna sie starc i mozna otrzymywac pieniadze. ale trzeba chciec. i tak np gmina Biszcza juz po raz drugi dostała dotacje na fotovoltaike niecałe 5 mln zł. I mieszkancy beda mieli mozliwosc załozenia instalacji za kilka tys zł a nie za 30 tys zł. A w najbiedniejszej gminie Potok Górny co sie dzieje?? Od dwóch miesiecy sie chwala ze dostali 1,8mln zł na wodociag. Pozatym nic sie nie dzieje. Inne gminy otrzymuja dotacje po 5 mln zł i sie nie chwala tylko działaja. A tam co?? nic nie robia tylko sie chwala. W Biszczy i odwierty na wode i chodniki i po raz drugio fotovoltaika. Księzpol tez pręznie działa, tarnogród troche wolniej ale tez do przodu. Tylko nasz kochany potok stoi w miejscu Gdzie sie podziały te szumne zapowiedzi ze bedzie tak wspaniale i pieknie. ze mieszkancy dopiero teraz zobacza jak powinna wygladac gmina z prawdziwego zdarzenia. Nie zobaczyli do tej pory i nie zobacza. Bo nie ma nic do zobaczenia. Zamknieta buda na 4 spusty nie wejdziesz nic nie załatwisz bo pandemia. A mieszkancy cicho szczepacza ze jak bedzi trawała jeszcze długo to i włodarz bedzie miał spokój i kolejna kadencja w kieszeni tez bo co mozna robic jak wirus szaleje. Po prostu go przeczekac.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.