reklama

XIX-wieczne zabytki na biłgorajskich cmentarzach (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

XIX-wieczne zabytki na biłgorajskich cmentarzach (zdjęcia) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości BiłgorajskieOdwiedzając biłgorajskie cmentarze, nie sposób nie zauważyć starych, zabytkowych pomników czy nagrobków.  Zobaczcie z którego roku pochodzą najstarsze groby na naszych cmentarzach i kto o nie dba. O część zabytkową cmentarza przy ulicy Lubelskiej zapytaliśmy jego administratora  czyli Urząd Miast
reklama

Odwiedzając biłgorajskie cmentarze, nie sposób nie zauważyć starych, zabytkowych pomników czy nagrobków.  Zobaczcie z którego roku pochodzą najstarsze groby na naszych cmentarzach i kto o nie dba. O część zabytkową cmentarza przy ulicy Lubelskiej zapytaliśmy jego administratora  czyli Urząd Miasta. Dowiedzieliśmy się, że najstarszy nagrobek pochodzi z 1897 roku:

- Cmentarz grzebalny przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu  z dnia 10 marca 1986 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa zamojskiego. W starej części cmentarza znajduje się 261 nagrobków kamiennych (krzyże na postumentach, obeliski, płyty, kapliczki, kolumny, płaskorzeźby i rzeźby figuralne nagrobki o formach architektonicznych) z XIX i pocz. XX wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1879 r - informuje Paweł Jednacz z UM Biłgoraja.
Opiekę nad grobami zabytkowymi sprawują opiekunowie tych grobów, czyli członkowie rodziny zmarłego.  W pozostałych przypadkach opiekę nad grobami sprawuje gmina.   - Opieka nad zabytkami na terenie miasta Biłgoraja realizowana jest w oparciu o Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Biłgoraja - mówi Jednacz   Zobacz także: https://gazetabilgoraj.pl/na-cmentarz-w-bilgoraju-mozna-tez-wirtualnie/   Zabytkowym obiektem położonym w Puszczy Solskiej jest również cmentarz rzymskokatolicki znajdujący się u zbiegu ulic Krzeszowskiej i Alei Jana Pawła II. Założony został w I połowie XIX wieku. Na nekropolii parafialnej przy parafii św. Marii Magdaleny znajduje się jeszcze starszy nagrobek niż na ulicy Lubelskiej:
  Najstarszy zachowany nagrobek z czytelną inskrypcją pochodzi z 1860 r. Zachowało się również około 120 nagrobków sprzed 1945 roku.Osobliwością cmentarza są dwie kłodowe kapliczki nagrobne z końca XIX wieku, drewniana kapliczka domkowa na grobie ludowego rzeźbiarza Jacka Małka z Bukowej zmarłego w 1984 r. oraz rzeźba Chrystusa Frasobliwego umieszczona w pniu krytym daszkiem na grobie Adama Paczosa - czytamy na stronie internetowej Parafii.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo