Jak podkreśla w rozmowie z NOWą Monika Dominik z Fundacji Bliżej Pasji, dzięki realizacji tego projektu przestrzeń publiczna naszego miasta będzie czystsza, przyjemniejsza, sprzyjająca aktywności sportowej i rekreacyjnej. Wyjaśnia, że w ramach projektu realizowanych będzie kilka zadań. Jednym z nich będzie akcja "Każdy może wdepnąć". W Biłgoraju zostaną zamontowane cztery kosze na psie odchody, w miejscach, które wskażą sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym i bezpośrednim. Dodatkowo właścicielom psów będą rozdawane zestawy do sprzątania odchodów. Natomiast we wrześniu zorganizowany zostanie konkurs "Sprzątaj po swoim psie". Odbędą się również cykle warsztatów edukacyjnych. Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.
Pierwsze warsztaty odbyły się 28 czerwca. Prowadziła je doświadczona lekarz weterynarii Sylwia Buszkowska-Znak. Poruszano szereg ważnych zagadnień, które dotyczą nie tylko właścicieli czworonogów, ale również każdego z nas. Opowiadała o pasożytach zewnętrznych, które mogą stanowić istotny wektor dla zakażenia wieloma chorobami. Pchły u zwierząt mogą doprowadzić m.in. do odczynów alergicznych oraz przenoszenia tasiemców, a w przypadku dużej inwazji mogą atakować również właścicieli zwierząt. Mówiła również o kleszczach, które przenoszą boreliozę i babeszjozę. Sylwia Buszkowska-Znak przypominała, jak ważne jest szczepienie zwierząt od wścieklizny. Ta choroba coraz częściej atakuje ludzi. Bez szybkiego podania szczepionki człowiek umiera w strasznych męczarniach. Przestrzegała, aby nie dotykać dzikich zwierząt jak jeże czy wiewiórki. Obaliła mit, że toksoplazmozę przenoszą jedynie koty. Człowiek zaraża się jajami toksoplazmy z pożywieniem, zanieczyszczoną wodą, zanieczyszczoną glebą czy przez jedzenie surowego zakażonego mięsa. Koty stanowią zagrożenie dla człowieka tylko wtedy, gdy wydalają inwazyjne jaja, a robią to tylko raz w życiu przez kilka dni. Jaja te dopiero po kilku dniach przekształcają się w formę inwazyjną. Codzienne sprzątanie kuwet minimalizuje ryzyko niemal całkowicie. – Dbając o regularne odrobaczenie naszych pupili jak również sprzątając ich odchody, dbamy również o własne zdrowie – przekonywała lekarz weterynarii.
Kolejne spotkanie planowane jest na lipiec. Organizatorzy już teraz zapraszają nie tylko właścicieli czworonogów.
Projekt "Śliski temat" dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gminy Biłgoraj oraz Miasta Gminy Biłgoraj realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
Komentarze (0)