reklama
reklama

Propolis - zdrowotne zastosowania dla człowieka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Propolis - zdrowotne zastosowania dla człowieka - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Propolis - siła natury

Propolis, inaczej nazywany kitem pszczelim, jest stworzony z mieszanki żywic krzewów i drzew oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Łatwo więc wnioskować, że jego kolor oraz skład chemiczny mogą się nieco różnić - zależą od roślinności, jaka występuje w danym obszarze, oraz gatunku tworzącego go pszczół. Przyglądając się bliżej składowi propolisu, warto zaznaczyć, że żywice stanowią około 50-80 proc, wosk pszczeli około 8-30 proc., a różnego rodzaju olejki eteryczne 10-14 proc. Dzięki nim kit pszczeli dostarcza nam wspomnianych wyżej witamin - z grupy B, C, D, E, a także prowitaminę A - jak i licznych pierwiastków - wapń, cynk, żelazo, mangan, magnez i inne. Co więcej, szczególnie istotne znaczenie dla zdrowia mają:
  • flawonoidy - wykazują silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zwalczają wolne rodniki w organizmie. Wpływają tym samym na opóźnienie procesów starzenia, wspierają układ sercowo-naczyniowy, działają immunostymulująco etc.;
  • estry aromatyczne - ich właściwości opierają się głównie na działaniu bakteriobójczym;
  • terpeny - to substancje naturalnie chroniące rośliny przed różnego rodzaju drobnoustrojami - bakteriami i grzybami - oraz szkodnikami. Dzięki temu znajdują swoje zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.
Badania wskazują, że działanie bakteriobójcze propolisu pozwala zwalczać oraz blokować zarówno bakterie tlenowe, jak i beztlenowe. Co więcej, ustalenia naukowców mówią, że jednoczesne stosowanie ekstraktu propolisu oraz niektórych antybiotyków może wzmacniać działanie owej farmakoterapii. Skutkiem tego może być szansa na zmniejszenie dawki lub ograniczenie ewentualnych skutków ubocznych antybiotykoterapii. Jest to jednak ważna wskazówka, by uważać na wymienione tu połączenie - najlepiej skonsultować je ze specjalistą.

Na zdrowie! Jak stosować propolis?

Kit pszczeli jest znany ze swojego działania wspierającego leczenie infekcji dróg oddechowych, w tym m.in. zapalenia gardła czy jamy ustnej. Stąd też często spotyka się go w pastylkach do ssania czy innych preparatach stosowanych w celu łagodzenia bólu gardła. Działa też immunostymulująco - kit pszczeli pod postacią kropli, jeśli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami, usprawnia funkcjonowanie organizmu oraz przyspiesza jego regenerację. Wspiera również wychodzenie z zaistniałej już infekcji, w czym pomagają nie tylko środki pod postacią kropli, lecz także dostępne w aptekach tabletki, czopki czy syropy. Propolis wykorzystuje się również w leczeniu:
  • zapaleń błony śluzowej odbytu oraz pęknięć w jego okolicy,
  • guzków krwawniczych,
  • infekcji bakteryjnych pochwy i związanych z nimi stanów zapalnych,
  • chorób reumatycznych,
  • chorób układu pokarmowego - żołądka, dwunastnicy,
  • działa również uspokajająco,
  • chroni wątrobę,
  • wspiera kondycję skóry i włosów - wzmacnia proces gojenia się skóry po oparzeniach, owrzodzeniach czy ranach operacyjnych.

Czy propolis jest dla wszystkich?

W przypadku propolisu, jak i każdej innej substancji stosowanej w celach leczniczych, pojawiają się pewne przeciwwskazania. Na uwadze należy mieć przede wszystkim ewentualne reakcje alergiczne, jakie mogą wystąpić po jego aplikacji. Dotyczy to zwłaszcza osób mających skłonność do alergii, a jeśli przy tym jest to uczulenie na inne produkty pszczele, np. miód, konieczne jest wykonanie testu wrażliwości. W zgięciu łokcia rozprowadza się niewielką ilość propolisu, a następnie czeka się na odpowiedź ze strony organizmu. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw - opuchlizna, świąd, pieczenie, zaczerwienienie etc. - może świadczyć o alergii. Należy wtedy zrezygnować z propolisu lub skonsultować sprawę z lekarzem. Podobnie dzieje się w przypadku osób przyjmujących leki na stałe - zapytanie specjalisty o wskazówki, co do przyjmowania kitu pszczelego, pozwoli zadbać o bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać, ponieważ propolis ma w końcu za zadanie wesprzeć nasze zdrowie, a nie zaszkodzić!

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama