Jagodowa Wioska to projekt powołany do życia z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi "Zakątek Roztocze" w Długim Kącie. Do realizacji planu zostanie wykorzystana działka należąca do wspólnoty wiejskiej. Główne założenia to m.in. rozwój infrastruktury wsi, wspieranie gospodarki lokalnej oraz promowanie produktów regionalnych.
Koncepcja ma sprzyjać rozwojowi kultury ludowej, zacieśnianiu więzi międzyludzkich oraz zdobywaniu nowych kontaktów. Stowarzyszenie jednocześnie pragnie położyć nacisk na nabywanie nowych umiejętności, rozwijanie pasji oraz aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Chce, aby korzenie słowiańskie były inspiracją i by nie zapominano o historii oraz tradycjach wsi polskiej.
Do stworzenia Jagodowej Wioski stowarzyszenie chce wykorzystać działkę, będącą własnością wspólnoty wiejskiej. Jest to tzw. wygon. W ewidencji gruntów widnieje jako pastwiska trwałe, powierzchnia wynosi 2,2700 ha. Obecnie wypas zwierząt gospodarstw rolnych został zaniechany całkowicie i działka należy do nieużytków rolnych. Znajduje się ona w świetnej lokalizacji na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 853 łączącej Biłgoraj z Tomaszowem Lubelskim oraz dwóch dróg powiatowych. Teren Roztocza Środkowego co roku przyciąga coraz większe rzesze turystów. Nowa atrakcja jest doskonałym rozwiązaniem reprezentującym charakter naszego regionu.
Stowarzyszenie powstało w 2008 roku z inicjatywy pani sołtys wsi Długi Kąt Anny Kuli, mieszkańcy chętnie zaangażowali się do współpracy, aby utworzyć organizację pozarządową. Pierwotnym celem była integracja lokalnej społeczności wsi, w której nic się nie działo. Etapami nowe pomysły przechodziły w projekty, które dzięki dofinansowaniom zaczęły wchodzić w życie.
Od 2014 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Długi Kąt "Zakątek Roztocze" uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "Wioski tematyczne". Projekt realizowany jest przez Fundację NIDA, Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK w Toruniu, Centrum Doradcze Programów Pomocowych w Kamionce, Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą BUKO i Przedsiębiorstwo Społeczne "Garncarska Wioska". W projekcie uczestniczy 30 wiosek tematycznych z terenu całej Polski.
Stowarzyszenie zaprasza już 2 lipca na "Jagoczary". Za górami... za lasami... Niekoniecznie! Bo w uroczym zakątku Roztocza – we wsi Długi Kąt można przeżyć iście bajeczny dzień z zapomnianą już kulturą i historią tego regionu. Niepowtarzalna mieszanka wpływów i tradycji wielu narodowości, jakie odnaleźć można było na roztoczańskich ziemiach, ożyje na nowo.
Będzie można wziąć udział w warsztatach, a będą to warsztaty zielarskie, plastyczne, leśne, rękodzieła, kowalstwa, garncarstwa, oprócz tego opowieści o demonach i bóstwach słowiańskich, występ Wioski Kozackiej z autorskim programem m.in. warsztaty łucznicze pokazy kuchni dawnej, questing, zabawy dla dzieci i wiele innych.
Spotkanie będzie unikatową okazją do spróbowania roztoczańskiej kuchni regionalnej, między innymi: cebularza, jagodzianki, piroga biłgorajskiego, kuchy z jagód, smalcu, kiełbasy, kaszanki, boczku, pierogów z jagodami (robionych na miejscu), forszmaku, zupy jagodowej – chłodnika, kaszy z grochem, ziemniaków z parnika, skwarków, zsiadłego mleka, a także wielu innych pyszności, których z pewnością nie da się znaleźć w innym zakątku świata.
Ale to nie wszystko! Główną atrakcją jagodowego święta będą występy artystyczne. Wystąpią: dzieci ze świetlicy w Długim Kącie w przedstawieniu muzycznym "Na jagody", Chór "Harmonia" ze Szkoły Podstawowej w Łukowej i Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, Zespół muzyki renesansowej "Musicus", Zespół ludowy "Bałdrzychowianie" w przedstawieniu "Stare Obyczaje", a także kapele RZEMYKI, DERWANA i SAME SUKI.
Komentarze (0)