Spotkania obu zespołów działających pod skrzydłami Uniwersytetu Trzeciego Wieku są zawsze okazją zarówno do degustacji potraw, jak również długich dyskusji o literaturze. Tym razem na "warsztat" poszła twórczość Henryka Sienkiewicza. Seniorzy opowiadali o tym, które utwory najbardziej przypadły im do gustu, przypominali również fakty z jego życia.
Spotkanie rozpoczęła Maria Kita, która wyjaśniła, że wybór polskiego Noblisty Henryka Sienkiewicza nie jest przypadkowy. W maju minęła 170. rocznica jego urodzin. Seniorzy przypominali jego życiorys, opowiadali o muzeum pisarza. Cytowali jego złote myśli: "Wolność jest to prawo robienia tego, co się chce, i przeszkadzania innym w robieniu tego, czego chcą", "Człowiek zawsze może wstąpić na lepszą drogę – póki żyje".
Jak podkreśla Maria Kita, seniorzy nadal odkrywają małe karty swojego talentu zarówno tego literackiego, jak i kulinarnego. Mówi, że poezja ciągle ich zaskakuje. – Ciągle odkrywamy małe karty naszego talentu. Jesteśmy miłośnikami poezji, spełniamy swoje marzenia. W życiu trzeba mieć cel i marzenia, tylko realne. Język polski to nasz język ojczysty, to nasza narodowa tożsamość. Poezja jest jak życie. Trzeba umieć ja przeżyć, a kuchnia... Gotowanie to wspaniały teatr. Dźwięk, smak, kolor, ciepło, światło, forma i ludzie – kucharze, kelnerzy, wszystko staje się przeżyciem. Podanie potrawy, piękna dekoracja może być czymś wspaniałym i można o tym marzyć godzinami – mówiła Maria Kita.
Teraz na seniorów czekają wakacje, jednak nie będzie to tylko czas błogiego odpoczynku. Już planują kolejne przedsięwzięcia, by aktywnie spędzać czas.
Na stole jak zwykle nie zabrakło smakołyków przygotowanych przez członków zespołu. Była sałatka, ciasta i inne przekąski. Do tego śnieżnobiały obrus oraz kwiaty.
Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie dziękują Małgorzacie Małek z Filii nr 3 MiPBP za możliwość spotkań w bibliotece.
Komentarze (0)