- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wernisaż wystawy „Oręż Bohaterów Niepodległej”

W piątkowy wieczór 27 sierpnia 2021 roku w siedzibie kancelarii DECISIVE Worldwide w Warszawie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. “Oręż Bohaterów Niepodległej” autorstwa Janusza Jarosławskiego. Wystawa ta trafi również do Biłgoraja.

- Reklama -

– Wystawa “Oręż Bohaterów Niepodległej” to zbiór fotografii pokazującej serce polskiego oręża. A sercem tym są wybitne postacie, szanowani dowódcy, jak i ci, którzy w czasie pokoju służyli Ojczyźnie swoimi talentami i mądrością. Na fotografiach zaprezentowane zostały szable m.in. Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego, Władysława Sikorskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Józefa Hallera, Zygmunta Lempickiego, Wiktora Thommee i innych – mówi Janusz Jarosławski, autor wystawy.

Licznie zgromadzeni na wernisażu goście mieli unikalną sposobność chwycić za legendarną szablę, będącą symbolem walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Mowa o oryginalnym egzemplarzu polskiej szabli kawaleryjskiej wzór 1934. – Ta niezwykła szabla w rękach polskich ułanów była bronią doskonałą. Żołnierze darzyli ją wielką estymą, cenili za wysoką jakość wykonania i znakomite parametry bojowe. Była to zasługa przemyślanego projektu, rygorystycznych testów i procedur odbioru – precyzuje Janusz Jarosławski.

- Reklama -

Autor wystawy Janusz Jarosławski jest publicystą, społecznikiem, autorem książek poświęconych tematyce historycznej i broni białej. Odznaczony m.in. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Tytułem Ambasadora Kultury Polskiej, który mówi: – Fotografią w dużym cudzysłowie interesowałam się już w wieku dziesięciu, może dwunastu lat. Czasy analogowe ukształtowały moje spojrzenie fotograficzne oraz sposób wykonywania zdjęć. Zdjęcia wykonane na negatywach były bardziej plastyczne, „miały swój klimat”, ziarno widoczne na zdjęciach analogowych było zdecydowanie przyjemniejsze dla oka niż cyfrowy szum. W chwili obecnej fotografia cyfrowa zdecydowanie dominuje. Przemawia za nią natychmiastowy podgląd zdjęcia bez oczekiwania na wywołanie filmu, łatwość wykonania większej ilości zdjęć, ich przechowywania i kopiowania z jednego nośnika na drugi bez utraty jakości. 

Seria wystaw fotograficznych pt. “Oręż Bohaterów Niepodległej” autorstwa Janusza Jarosławskiego to projekt objęty patronatem Narodowego Instytutu Wolności i MKiDN. Realizowany jest on w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Więcej informacji na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/wystawa-fotografii-janusza-jaroslawskiego-orez-bohaterow-niepodleglej/

- Reklama -

1 komentarz
  1. Krzysztof Woźnica mówi

    Brawo Panie Januszu!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.