- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Powstanie strefa płatnego parkowania?

Wśród mieszkańców coraz częściej pojawiają się głosy, aby przy głównych ulicach miasta zamontować parkomaty. Z taką propozycją wyszły również władze miasta.

Zamontowanie parkomatów byłoby korzystne zarówno dla przyjezdnych, jak również dla mieszkańców. Za drobną opłatą kierowcy mogliby bez problemu zaparkować. Skończyłoby się również całodniowe „okupowanie” parkingów publicznych. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się w środę 1 grudnia, radni będą debatować nad utworzeniem Strefy Płatnego parkowania.

Strefa płatnego parkowania pojazdów samochodowych obowiązywałaby w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Wysokość opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych oraz sposób jej pobierania zostałyby ustalone w regulaminie uchwalonym odrębną uchwałą.

Strefa ta obejmowałaby obszar, charakteryzujący się znacznym deficytem miejsc postojowych. Mowa tu o następujących ulicach:
– ul. Tadeusza Kościuszki (od ul. Zamojskiej do ul. Pocztowej) – 69 miejsc,
– ul. Mikołaja Kopernika (cała) – 17 miejsc,
– ul. Generała Henryka Dąbrowskiego (od ul. Tadeusza Kościuszki do ul. Strażackiej) – 7 miejsc,
– ul. Lubelska (od ul. Tadeusza Kościuszki do ul. 3 Maja) – 7 miejsc,
– ul. Ogrodowa – 30 miejsc,
– ul. Stefana Knappa – 13 miejsc.

- Reklama -

Skąd taki pomysł u władz miasta? – Podstawowym celem wprowadzenia odpłatności za parkowanie jest zwiększenie rotacji pojazdów poprzez nakłonienie użytkowników dróg do możliwie najkrótszych postojów w wyznaczonych miejscach. Utworzenie strefy płatnego parkowania w centrum miasta ułatwi klientom chwilowy postój przy sklepie lub punkcie świadczącym różnego rodzaju usługi, a zatem będzie korzystnym rozwiązaniem zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i klientów korzystających z ich usług – informuje burmistrz Janusz Rosłan. 

Obecnie jednym płatnym parkingiem zarządzanym przez samorząd miasta jest ten zlokalizowany przy ulicy Pocztowej w Biłgoraju. O zasadach płatności za jego korzystanie pisaliśmy tutaj: Drożej za parkowanie | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Drugi płatny parking znajduje się przy jednym ze sklepów. Pisaliśmy o tym tutaj: Płatny parking zaskoczył kierowców | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

- Reklama -

- Reklama -

6 Komentarze
 1. Jan mówi

  Przecież parking za starostwem jest ogólnie dostępny, niby jakiś znak tam stoi, ale nikt tego nie kontroluje i może parkować kto chce. Problemem jest tylko to, że już o 7 rano jest cały zajęty, głównie przez auta urzędników. Urzędnicy zamiast blokować miejsce na 8-9 godzin mogli by parkować choćby przy dworcu, tam chyba za 40 zł miesięcznie nożna parkować bez limitu.
  Na parkingu starostwa część miejsc powinna być oznaczona jako miejsca tylko dla interesantów i powiedzmy parkowanie do max 1-2 godzin.
  Akurat obecnie przy starostwie nie ma wielkiego problemu z zaparkowaniem żeby coś załatwić, bo można na Stokrotce stanąć, godzinę za darmo, a dzięki temu, że parking płatny to miejsca zawsze są.
  Na Placu Wolności najbliżej UM, powinno zostać wyznaczonych chociaż z 10-15 miejsc do parkowania na max 60 minut, aby interesanci mieli gdzie zaparkować.

 2. biłgorajanin mówi

  a ja uważam że połowa parkingu z tyłu starostwa też powinna być dla interesantów a nie tylko dla urzędasów

  1. zxc mówi

   Dlaczego połowa a nie cały? Parking powinien być ogólnie dostępny podobnie jak ten przy Urzędzie Miasta.

 3. Bartłomiej mówi

  Głupieją dosłownie głupieją władze miasta nasze czy to jest Warszawa Kraków ludzie drodzy kto będzie płacił za parkingi nie to już jest przegięcie w takim mieście jak Biłgoraj wszystko płatne nie to już przegięcie brak na to słów

  1. Jan mówi

   No, akurat centrum Biłgoraja niewiele różni się od centrum Warszawy, czy Krakowa jeśli chodzi o dostępność miejsc do zaparkowania w ścisłym centrum w godzinach szczytu.
   Jeśli po wprowadzeniu strefy miejsca parkingowe będą stały ciągłe puste to pewnie zostanie ona po pewnym czasie zlikwidowana.
   Jednak tak nie będzie, kierowcy będą płacić i miejsca będą raczej zajęte, tylko dzięki temu będzie większa rotacja i tak kto potrzebuje to zaparkuje na godzinę, czy dwie, a nie będzie blokować miejsca na 8 godzin, bo pracuje w pobliżu.
   Popatrz jakie auta jeżdżą po mieście, popatrz jakie zakupy robią ludzie w marketach. Sądzisz, że jak kogoś stać na utrzymanie auta to nie będzie stać, aby od czasu do czasu 2-3 złote zapłacić za parking? Dzięki opłatom osoby które na Kościuszki miały parking na cały dzień pracy teraz przeniosą się trochę dalej, a opcji w promieniu 5 minut spaceru od Kościuszki jest multum. No i dzięki temu troszkę spaceru będą miały z korzyścią dla zdrowia.

 4. Adam mówi

  Bardzo dobry pomysł, opłata nie musi być duża choćby 1zł za godzinę i dzięki temu nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca. Nawet można by rozszerzyć tą strefę o Sikorskiego (do Poprzecznej, ten parking przy kwiaciarni), Komorowskiego do BMC (przy byłym hotelu robotniczym), Bartoszewskiego przy pogotowiu, Samoleja przy spółdzielni mieszkaniowej. Choć to pewnie kwestia czasu i dalszy etap, bo w każdym mieście gdzie powstała strefa to prędzej czy później jest ona powiększana.
  Przy Kościuszki jedna z pizzerii zajmuje non stop 3 miejsca parkingowe zastawiając swoimi autami, kolejna niedaleko zajmuje też 2-3 miejsca, kebab przy Kościuszki zajmuje 2 miejsca i paru podobnych przedsiębiorców. Gdyby każdy kto ma jakiś biznes przy Kościuszki tak robił, to wszystkie miejsca były by zajęte przez ciągłe te same auta.
  Im większa rotacja aut tym lepiej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.