- Reklama -

- Reklama -

Kiedy powstanie zbiornik w Brodziakach?

Na łamach NOWej wielokrotnie pisaliśmy o planach budowy zbiornika wodnego w Brodziakach. Po wielu latach temat powrócił. Czy inwestycję uda się zrealizować?

- Reklama -

Plany były ambitne, jednak spełzły na niczym. O budowie zbiornika retencyjnego w Brodziakach mówiło się od 2011 roku. Miał być budowany w ramach rządowego programu ochrony powodziowej, który zawierał  budowę zbiornika Brodziaki, w Borowcu i II etap budowy zbiornika Biszcza-Żary. Zbiornik w Brodziakach na Czarnej Ładzie miał powstać w latach 2012-2015. Jego koszt szacowano wówczas na ok. 40 mln zł. Miał to być zbiornik o powierzchni 100 ha i pojemności 2500 tys. metrów sześciennych.

Budowa zbiornika jest niezwykle istotna ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Już wielokrotnie zdarzyło się, że rzeka Czarna Łada wystąpiła z brzegów. Zbiornik Brodziaki ma zabezpieczyć miasto Biłgoraj oraz okoliczne miejscowości przed powodzią.

- Reklama -

Czy jest szansa na to, że inwestycja zostanie zrealizowana? Wyjaśnienia przedstawił wicestarosta Tomasz Rogala. – Wielokrotnie podnosiliśmy temat budowy zbiornika w Brodziakach. Wody Polskie pozytywnie odniosły się do planowanej inwestycji i chcą przystąpić do prac projektowych. Trudno powiedzieć finalnie, kiedy to nastąpi. Deklarują, że prace projektowe będą realizowane – mówił. Jan Małysza, członek Zarządu Powiatu, dodał, że w sierpniu minionego roku wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński przekazał do starostwa dokumentacje związaną z budową zbiornika. Została ona przekazana do Wód Polskich.  W dokumentacji zwarte są 4 koncepcje.

- Reklama -

11 Komentarze
 1. Don Mateo mówi

  Kolejny mądry inaczej pomysł, teren który sam w sobie świetnie retencjonuje wodę zostanie zniszczony, a rzeka przegrodzona. Myślenie rodem z lat 50-70. Ciemne ludzie łykną. Myślący wiedzą, że to więcej szkód niż pseudo pożytku. Wyprostować wszystko, poniżej zapory rzeczka będzie sobie ciurkać, koryto będzie zarastać, życia w niej będzie od ch.

 2. Mieszkaniec mówi

  Zbiornik to fatalny pomysł. Po co tracić pieniądze na efekt, który można osiągnąć naturalną retencją? Zbiornik to tylko marnowanie pieniędzy.

 3. Jan mówi

  O budowie zbiornika w Brodziakach mówiło się w latach dziewięćdziesiątych, a nie jak autor napisał od 2011r. Zbiornik ten miał być gotowy jeszcze przed 2000 rokiem i był częścią planu nawodnienia Zamojszczyzny podobnie jak zbiorniki w Nieliszu i Biszczy, które zrealizowano – budowę zbiornika w Brodziakach odłożono do szuflady.

 4. Grzegorz mówi

  Jestem za zbiornikiem

 5. Myślący mówi

  W sumie to wstyd, żeby przy mieście powiatowym i dość sporym skupisku ludzi biorąc pod uwagę raczej gęsto zaludnione okolice nie było zalewu wodnego z prawdziwego zdarzenia. Wszędzie można, Zamość, Janów, Krasnobród i td to czemu nie w Biłgoraju? Abstrahując już od retencji wodnej. Lokalizacja również w mojej ocenie idealna,

 6. Pszemek mówi

  Chujowo wygląda

 7. Roman mówi

  Zbiornik jest dobrym rozwiązaniem dla wód oraz jest przyszłościowy dla miejscowej gospodarki agroturystycznej oraz miasta.

 8. Miejscowy mówi

  Rzeka wylewa dlatego że ją i jej zlewnie uregulowano. Trzeba odtworzyć naturalną retencję a nie budować kolejne bajorko. Meandry, zostawić i nie czyścić rowów w lesie gdzie nikt nie mieszka to jest kierunek a nie zbiornik. Pomysły jak za komuny!

 9. hydrolog mówi

  Zamiast robić zbiornik i niszczyć niezwykłą, dziką rzekę, wystarczy zasypać zbędne już rowy melioracyjne w tym samym rejonie. Gleba zretencjonuje wodę na czas suszy, a podczas ulew nie nastąpi przyspieszony spływ rowami tak, jak to się dzieje teraz. Nie ma po co używać rozwiązań, które nigdzie się nie sprawdziły.

 10. Mieszkaniec mówi

  A może Ty się w łeb p. rdolnij. Ludzi ma zalewać bo ty sobie pospacerować chcesz.?

 11. Mieszkaniec mówi

  A może ten teren należałoby zagospodarować w inny sposób zrobić ścieżki piesze i rowerowe, punkty widokowe by pokazać meandry rzeki, stworzyć miejsce aktywnego wypoczynku, ścieżki można zrobić jako pomosty. Czy ten zbiornik o głębokości 3 m spełni swoją rolę. Należy zrobić miejsce by rzeka mogła w naturalny sposób zrobić rozlewisko. To przyciągnie ludzi, a nie stworzenie kolejnego zbiornika z którego więcej wody paruje niż jest w nim gromadzonej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.