reklama

Inwestor w sprawie fabryki w Woli Dużej: "To będzie unikatowy produkt,  który nigdzie na skalę przemysłową w Europie nie powstał"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Inwestor w sprawie fabryki  w Woli Dużej: "To będzie unikatowy produkt,  który nigdzie na skalę przemysłową w Europie nie powstał" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje biłgorajskie-Będzie to unikatowy produkt energetyczny,  który nigdzie na skalę przemysłową w Europie nie powstał i nie jest produkowany. Mal-Sped będzie pierwsza spółką w Europie, która będzie producentem tego paliwa.(...) Nowo powstały zakład będzie w pełni nowoczesny, proekologiczny i bezpieczny dla otaczającego go środowiska - pisze do redakcji Nowej Gazety Biłgorajskiej inwestor, który chce produkować bio-paliwo w Woli Dużej. O sprawie zrobiło się głośno, po tym jak Nowa Gazeta Biłgorajska dotarła do treści petycji skierowanej przez inwestora do wójta.
reklama

 

Gorąco zrobiło się po tym, jak Nowa Gazeta Biłgorajska dotarła do treści petycji skierowanej do wójta gminy Biłgoraj, z której wynika, że na terenie dawnego ośrodka w Woli Dużej (gmina Biłgoraj)  ma powstać warta 150 mln zł fabryka, w której produkowane będzie paliwo z biomasy. Inwestor, firma  Mal-Sped Sp. z o.o., napotyka jednak na przeszkodę w postaci planowanej ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej DW858, dlatego zwrócił się z petycją do wójta gminy Biłgoraj o poparcie inwestycji i wstawienie się do Zarządu Dróg Wojewódzkich o przeniesienie planowanej ścieżki na drugą stronę drogi wojewódzkiej

O petycji i odpowiedzi pisaliśmy szczegółowo  TUTAJ: Tu może powstać inwestycja za 150 mln zł i 80 miejsc pracy

reklama

To z  naszej publikacji mieszkańcy dowiedzieli się o planowanej inwestycji. Kilka dni później do naszej redakcji trafił list otwarty właściciela działki w Woli Dużej,  który podzielił się swoimi obawami i przemyśleniami. Pisaliśmy o tym TUTAJ

 

Pomyłki i niejasności: to sam wójt, nie radni!

 

Po naszej publikacji odezwali się również oburzeni radni gminy Biłgoraj, którzy zapewniają, że nie omawiali tego tematu ani na Sesji, ani na Komisji Rady Gminy.  I rzeczywiście, z oficjalnych dokumentów wynika, że to wójt gminy Biłgoraj, bez udziału radnych, poparł inwestycję i zwrócił się do Zarządu Dróg Wojewódzkich "z poparciem planu budowy nowoczesnego zakładu do produkcji paliwa biokompozytowego E III generacji z biomasy leśnej i rolnej na terenie Gminy Biłgoraj"

reklama

Wójt podkreśla, że przychylając się do prośby inwestora, kierował się względami bezpieczeństwa mieszkańców, gdyż kolizja ścieżki rowerowej z ruchliwymi wjazdami do potencjalnej fabryki, która miałaby tam powstać, a za kilkaset metrów do Ambry, stanowiłaby realne zagrożenie.  Podobne stanowisko dotyczące kolizji ścieżki z ruchliwymi wjazdami do fabryk sygnalizowali przedstawiciele Ambry podczas konsultacji w marcu 2024. Pisaliśmy o tymTUTAJ

Nie były mu też obojętne kwestie społeczno - gospodarcze:

-Rozpatrując żądanie zawarte w petycji należy podkreślić, iż Gmina Biłgoraj popiera działania związane z projektami dotyczącymi szeroko rozumianej ekologii i zrównoważonego rozwoju oraz zmierzające do poprawy życia mieszkańców związanych w szczególności z tworzeniem nowych miejsc pracy, realizuje zadania związane z edukacją publiczną i ochroną zdrowia - czytamy w zawiadomieniu o sposobie załatwienia petycji.

reklama

Analizując niejasności i nieporozumienia, trzeba również dodać, że zarówno w treści petycji jak i odpowiedzi wójta pojawiają się nieścisłości. W dokumentach  mowa jest o "paliwie biokompozytowym E III generacji":  Po naszej  rozmowie z inwestorem okazuje się, że sprawa  dotyczy paliwa E II  generacji, a: "w treści petycji jest błąd"  A co za tym idzie, również w odpowiedzi wójta znajduje się błąd.  Biopaliwa III generacji, to na przykład biopaliwa z glonów i mikroorganizmów, natmiast biopaliwo II generacji produkowane jest z materiałów, które nie stanowią konkurencji dla żywności, czyli pochodzenia drzewnego oraz odpady rolne.  Można więc przypuszczać, że zamiast należytej weryfikacji faktów zawartych w skierowanej do urzędu Gminy Biłgoraj petycji, błędne treści zostały jedynie przepisane z treści petycji bez sprawdzenia, czego dotyczą.

reklama

 

Inwestor: "takiej firmy nie ma w całej Europie"

 

Z naszą redakcją skontaktował się również  inwestor, który chce przedstawić założenia inwestycji i zapewnia, że ma to być ekologiczne, czyste i bezinwazyjne przedsięwzięcie. Poniżej publikujemy pełną treść przesłanego do nas stanowiska (śródtytuły pochodzą od redakcji):

 

CHCEMY WNIEŚĆ ZNACZĄCY WKŁAD W BEZPIECZNĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA KOLEJNYCH POKOLEŃ

 


Mal-Sped Sp. z o.o. jest spółką rodzinną założoną 2004 roku przez przedstawicieli dwóch rodzin pochodzących z ziemi zamojskiej. Od samego początku specjalizowała się w handlu produktami energetycznymi takimi jak olej opałowy ciężki, węgiel kamienny, pył węgla brunatnego, a także asfaltami drogowymi. Odbiorcami w/w produktów były ciepłownie i elektrociepłownie, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, mleczarnie, cementownie, zakłady wapiennicze oraz wytwórnie mas bitumicznych. Od 2012 roku, jako dystrybutor pyłu węgla brunatnego produkowanego przez spółkę Sokolovska Uhelna z siedzibą w Sokolovie, spółka przeszła na dostarczanie pyłu węgla brunatnego do największych firm z branży budownictwa drogowego takimi jak  PORR S.A. , Budimex S.A. , STRABAG sp. z o.o. , Mota-Engil Central Europe S.A. Paliwo to jest stosowane również w wielu gałęziach gospodarki a przede wszystkim w Wytwórniach Mas Bitumicznych, Zakładach Wapienniczych, Cementowniach , Zakładach Papierniczych i szeroko pojętej energetyce.

 

"Biomasa to jeden z najbardziej przyszłościowych surowców"

 

Spółka Mal-Sped zdając sobie sprawę z tego, że w niedługim czasie pył węgla brunatnego zostanie wycofany z rynku, a jego miejsce będzie musiało zastąpić inne paliwo np. z OZE, pracowała nad technologią wytworzenia nowego paliwa. Wieloletnie doświadczenie pracowników spółki oraz ich wysokie kwalifikacje pozwoliły na stworzenie koncepcji powstania technologii wysokojakościowego paliwa bio-kompozytowego. Paliwo to będzie produkowane z biomasy, co w Polskich realiach będzie dobrym sposobem na osiągnięcie zakładanych celów redukcji emisji CO2.

Biomasa jest jednym z najbardziej przyszłościowych surowców, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić nowoczesną energetykę. Jej największą zaletą jest to, że nie wymaga wydobycia – to produkt w 100% odnawialny i ogólnodostępny. Jest ona wytwarzana jako produkt poprodukcyjny, powstały podczas obróbki drewna lub alternatywnie produkowana w uprawie roślin energetycznych na gruntach gorszej jakości (miskant olbrzymi). 

W celu uzyskania lepszych parametrów spalania, biomasa poddana będzie procesowi termicznemu dzięki czemu zyska nowe właściwości fizykochemiczne, korzystniejsze w przypadku zastosowania jej jako paliwa dla celów energetycznych. W porównaniu do biomasy surowej paliwo to będzie materiałem jednorodnym, charakteryzującym się przede wszystkim zwiększoną podatnością przemiałową i gęstością energetyczną, a jego właściwości fizykochemiczne zbliżone są bardziej do średnio kalorycznych węgli niż do biomasy nieprzetworzonej. 

 

Bio-paliwo zastąpi węgiel i gaz

 

Badania nad nowym bio-kompozytowym paliwem II generacji zostały przeprowadzone w Instytucie Paliw i Energii w Zabrzu na Politechnice Wrocławskiej oraz w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Wyniki uzyskane w trakcie badań potwierdziły nasze przyjęte założenia co do technologii wytwarzania paliwa bio-kompozytowego . Po przeprowadzeniu kompleksowych badań nasz projekt osiągnął gotowość technologiczną na poziomie TRL 9, co potwierdza nasze założenia, że nowe paliwo bio-kompozytowe będzie można zastąpić dotychczasowe istniejące na rynku paliwa kopalne (węgiel kamienny, węgiel brunatny oraz gaz).

Jedyny taki produkt w Europie

 

Będzie to unikatowy produkt energetyczny,  który nigdzie na skalę przemysłową w Europie nie powstał i nie jest produkowany. Mal-Sped będzie pierwsza spółką w Europie, która będzie producentem tego paliwa.

Inwestycja, która będzie zlokalizowana w Woli Dużej, Gmina Biłgoraj sąsiadująca z wieloma tartakami w otoczeniu dużych zasobów leśnych, które co roku wytwarzają znaczące ilości zrębki tartacznej, będzie dobrym rozwiązaniem i wpisuje się całkowicie w działania proekologiczne, współgra z unijną strategią odchodzenia od paliw kopalnych i ograniczenia emisji substancji szkodliwych.

Skorzystają okoliczni rolnicy i mieszkańcy

Dodatkowym atutem będzie rozpoczęcie współpracy z okolicznymi rolnikami z terenu Zamojszczyzny w zakresie upraw roślin energetycznych np. miskanta olbrzymiego jako najbardziej efektywne zabezpieczenie dostaw biomasy do produkcji bio-kompozytowego paliwa II generacji na nieużytkach i gruntach niskiej jakości.

Spółka Mal-Sped stworzy również nowe stanowiska pracy i znacząco zasili budżet Gminy poprzez płacone podatki. Planowana inwestycja będzie kontynuacją działalności gospodarczej spółki Mal-Sped w Biłgoraju, gdzie od 2008 prowadzi terminal węglowy przy stacji kolejowej. Czujemy się związani z lokalną społecznością, ponieważ razem z nieruchomością przeznaczoną pod inwestycję, zakupiliśmy również całoroczny dom, gdzie często w weekendy przyjeżdżamy razem z rodzinami, aby korzystać z otaczającej przyrody oraz różnorodnych ścieżek rowerowych.

Nowo powstały zakład będzie w pełni nowoczesny, proekologiczny i bezpieczny dla otaczającego go środowiska.

 

TOMASZ  WOJCIECHOWSKI

  Prezes Zarządu Mal-Sped Sp. z o.o.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo