reklama

Dawne zwyczaje w okresie karnawału. Znacie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kulig, obraz A. Wierusz-Kowalskiego

Dawne zwyczaje w okresie karnawału. Znacie? - Zdjęcie główne

foto Kulig, obraz A. Wierusz-Kowalskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje biłgorajskieW tej chwili mamy okres karnawałowy. Niestety biłgorajskie kluby świecą pustkami, próżno szukać zabaw na wsiach. Jeszcze dekadę temu przystanki PKS-ów ozdabiały plakaty promujące dyskoteki, niemal co tydzień w remizach czy klubach odbywały się imprezy... I pomyśleć, że niemal 100 lat temu hucznie obchodzono karnawał, tj. okres między Nowym Rokiem a Wielkim Postem. Bardzo często w tym okresie brano śluby. Dlaczego tak było? Zimą ludność na wsi odpoczywała, nie było pracy na polu. Z tego powodu korzystali z życia na całego.
reklama

 

Św. Jordan (19 stycznia według kalendarza juliańskiego)

W dniu tym w cerkwi odprawiano nabożeństwo, po którym procesja szła nad rzekę (wodę), gdzie wcześniej przygotowano przerębel w kształcie krzyża. Odbywało się tam poświęcenie wody. Na koniec wierni nabierali poświęconą wodę do przyniesionych ze sobą naczyń, gdyż uważali, że ma ona moc leczniczą i może zapobiegać różnym nieszczęściom.

Matki Boskiej Gromnicznej, Gromniczna (2 lutego)

W tym dniu święcono w kościele świece zwane gromnicami. Po powrocie do domu dymem z gromnicy naznaczano znak krzyża na głównej belce pułapowej, co miało chronić dom od gromów, a domownikom wróżyło pomyślność. Podpalano także dzieciom włosy w czterech miejscach naokoło głowy, żeby się nie bały piorunów i burz. Świecę tę zapalano zawsze podczas burzy, żeby chroniła zabudowania od piorunów, ale też zapalano ją w różnych ważnych dla domowników momentach życia, w tym w czasie śmierci. Wierzono również, że Matka Boska Gromniczna i jej atrybut - świeca - chronią przed wilkami. Z tym dniem związane są także prognozy pogody, o czym mówią przysłowia np.: "Gdy na Gromnice mróz, schowaj sanie, szykuj wóz".

reklama

Św. Błażeja (3 lutego)

W kościele święcono w tym dniu jabłka i małe woskowe świeczki owijane pasemkami lnu, które nazywano Matejkami. Spożywanie poświęconych jabłek miało pomóc przy bólach gardła, a ich przykładanie do gruczołów znajdujących się pod szczęką miało być skutecznym środkiem na bóle gardła. Na Podlasiu był to też dzień przepowiadania pogody i urodzaju: "Deszcz na św. Błażeja, kiepska wiosny nadzieja".

Św. Agaty (5 lutego)

W tym dniu święcono chleb, wodę i sól. Wierzono, że poświęcona sól jest symbolem mądrości i obroną przed pożarem. Poświęcone w tym dniu atrybuty chronią kobiety ciężarne przed poronieniem. Sól św. Agaty ma też moc oczyszczania wody w studni.

reklama

Św. Walentego (14 lutego)

Biskup uzdrowiciel, patron chorych, szczególnie na epilepsję. W tradycji ludowej z tym dniem związane są przepowiednie pogody: "Gdy na święty Walenty deszcze, mrozy będą jeszcze". Współcześnie znany jako dzień zakochanych, tzw. walentynki (tradycja przeniesiona bezpośrednio z kultury anglosaskiej).

Zapusty (w terminologii języka ogólnego karnawał)

Okres od Nowego Roku do Wielkiego Postu, czas zabaw i ogólnej wesołości. W tym okresie organizowano wesela, rozmaite spotkania przy muzyce, tańczono i śpiewano. Szczególnie obchodzone były ostatnie dni zapustów zwane ostatkami lub kusakami. Rozpoczynał je Tłusty Czwartek. W dniu tym przygotowywano pączki i faworki, którymi częstowano gości podczas wieczornego spotkania, gdzie spożywano również mięso, białe pieczywo i wznoszono toasty wódką. Rusini w tym dniu jedli bliny zamiast pączków. W ostatni wtorek młodzi organizowali specjalne spotkania taneczne, na które zapraszano muzykanta i przygotowywano rozmaite potrawy. Po wsi chodzili zapustni przebierańcy. Na zakończenie uroczystości wykonywano tańce obrzędowe, np. na len, konopie czy na kapustę, co miało zapewnić urodzaj tych roślin. Wieczór kończył się o dwunastej w nocy i od tego momentu zaczynał się okres Wielkiego Postu.

reklama

Maslennaja Niediela

 

 Maslenny Tydzień, który także kończył się przygotowaniem specjalnego przyjęcia i zabawą taneczną (zwaną weczernicą..... 

 

(....)

Więcej przeczytacie w aktualnym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Nasz tygodnik dostępny w wybranych sklepach, punktach prasowych i na eprasa.pl 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Jedyny drukowany tygodnik w powiecie biłgorajskim. Najświeższe informacje i wiadomości. Skuteczna reklama i ogłoszenia. Wydarzenia i imprezy w Biłgoraju. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama