- Reklama -

Czym jest kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to produkt finansowy udzielany przez instytucje bankowe. Nie wymaga wielu formalności. Wystarczy dowód osobisty i deklaracja rozliczenia podatkowego. Kredyt na PIT nie wymaga określenia celu kredytowania. Wiąże się jednak z ograniczeniami czasowymi - banki udzielają go tylko w kilku miesiącach roku.

Kredyt na PIT – definicja

Niektóre instytucje bankowe posiadają w swoich ofertach dość charakterystyczny rodzaj zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt na PIT. Czym wyróżnia się ten produkt finansowy?

Kredyt na PIT to kredyt gotówkowy, który bank przyznaje danej osobie na podstawie druku PIT za ubiegły rok. Dokument powinien być potwierdzony przez urząd skarbowy. Instytucja bankowa nie wymaga określenia celu kredytowania.

O kredyt na PIT mogą wnioskować osoby zatrudnione, które otrzymały następujące druki PIT za poprzedni rok kalendarzowy:

 • PIT – 11,
 • PIT – 11A,
 • PIT – 40,
 • PIT – 40A.

Czym jest PIT?

PIT to skrót określający dwa różne pojęcia – bezpośredni podatek dochodowy od osób fizycznych oraz deklarację rocznego zeznania podatkowego. PIT jest drukiem urzędowym, który w Polsce udostępnia Ministerstwo Finansów. Skrót PIT wywodzi się od angielskiego Personal Income Tax. Oznacza powszechnie stosowany podatek od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne z tytułu:

 • pracy,
 • emerytur,
 • rent,
 • zasiłków,
 • prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
 • wykonywania wolnego zawodu,
 • działalności twórczej, naukowej, oświatowej, artystycznej, literackiej i publicystycznej.

Kto może wnioskować o kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to produkt finansowy, który nie jest skierowany do każdego. Wydawać by się mogło, iż ten rodzaj zobowiązania finansowego nie wymaga przedstawiania dodatkowych dokumentów, podobnie jak pożyczka ratalna, którą otrzymamy na przykład za pośrednictwem Ratka.pl. Druk rocznego zeznania podatkowego zawiera bowiem szczegółowe dane dotyczące potencjalnego kredytobiorcy, źródła oraz wysokość dochodów podatnika.

Dodatkowo, analityk kredytowy, który ma wgląd do PIT – u wnioskodawcy, może sprawdzić jego historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jednak, że każda osoba z pozytywną historią kredytową będzie mogła ubiegać się o kredyt na PIT. Ten produkt finansowy może być dostępny tylko dla wybranych, którzy rozliczają się na podstawie określonej deklaracji PIT.

Kredyt na podstawie deklaracji PIT – ograniczenia czasowe

Zgodnie z przepisami prawnymi, pracodawca jest zobowiązany do przekazania pracownikowi rocznego zeznania podatkowego do końca lutego. Dlatego też pożyczka na PIT jest produktem finansowym, którego przyznanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Większość banków posiadających w swojej ofercie kredyt na PIT udziela tego produktu do końca kwietnia. Niektóre instytucje honorują deklaracje do końca maja, a nawet czerwca. Ze statystyk wynika, iż ostateczny termin wnioskowania o kredyt na PIT zwykle przypadał na ostatni dzień czerwca.

Kredyt na PIT – wady i zalety

Wady:

 • oferta ograniczona czasowo,
 • produkt finansowy skierowany do wybranych podatników.

Zalety:

 • do wnioskowania o kredyt wystarczy jedynie dowód osobisty i PIT,
 • szybki proces wnioskowania,
 • możliwość otrzymania pieniędzy w krótkim czasie.

Czy warto zaciągnąć kredyt na rozliczenie PIT?

Kredyt na PIT to produkt finansowy, który wiąże się z wieloma korzyściami. Nie wymaga wielu formalności. Do wnioskowania o ten rodzaj zobowiązania finansowego wystarczy dowód osobisty oraz deklaracja PIT. Instytucje bankowe zazwyczaj podejmują decyzję kredytową w szybkim tempie, a druk PIT pozwala im na wydanie oceny punktowej BIK.

Wadą tego produktu finansowego jest fakt, iż stanowi on ofertę ograniczoną czasowo. Banki oferują go tylko przez kilka miesięcy w roku. Ten rodzaj zobowiązania finansowego jest też skierowany do wybranych osób. Niekiedy instytucje bankowe mogą akceptować wynagrodzenie pochodzące z umowy o pracę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.