- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Bardzo gorąco było na wiejskim zebraniu (zdjęcia)

Gorąco było na ostatnim z serii spotkań dotyczących rewitalizacji Gminy Biłgoraj, które miało miejsce w Woli Małej. Nie dość, że zebranie odbyło się w pełnym słońcu na jedynej we wsi gminnej posesji, czyli na......placu zabaw, to emocje zebranych dodatkowo podgrzewały atmosferę. Rewitalizacja zeszła na drugi plan. Co było głównym tematem rozmów?

- Reklama -

Na zaplanowane wcześniej spotkanie na placu zabaw w Woli Małej Sekretarz Gminy Biłgoraj Teresa Różańska przybyła w towarzystwie Joanny Pastuszuk – przedstawiciela zewnętrznej firmy opracowującej program rewitalizacji.

Koła gospodyń i stowarzyszenia można

Spotykamy się aby odbyć takie spotkanie informacyjno – negocjacyjno – konsultacyjne odnośnie Gminnego Programu Rewitalizacji. Wasza miejscowość jest w tym programie ujęta jako obszar do rewitalizacji – rozpoczęła spotkanie Różańska i przekazała głos Joannie Pastuszak, która przedstawiła główne założenia programu rewitalizacji.

Przedstawicielka firmy wyjaśniła, że rewitalizacja to odnowa, przywrócenie do życia i nadanie nowych funkcji. Nie jest to program obligatoryjny, ale warto z niego skorzystać gdyż na jego realizację przeznaczone są odrębne środki finansowe. Ustawa o rewitalizacji przewiduje, że w programie mogą wziąć udział miejscowości wyznaczone na podstawie takich wskaźników jak: poziom bezrobocia, liczba osób korzystających z pomocy opieki społecznej, wskaźnik dotyczący przestępczości i wykroczeń. Na podstawie tych wskaźników wyznaczono miejscowości w największym kryzysie i do ich mieszkańców kieruje się zapytanie, co chcieliby ulepszyć w swoich miejscowościach w ramach rewitalizacji. Pastuszak proponowała, że najlepszym rozwiązaniem są propozycje stworzenia stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, zajęć dla dzieci itp.

Świetlicy nie można

-Tylko gdzie my to mamy organizować, tutaj na placu? My nie mamy żadnej siedzibyzauważył jeden z mieszkańców i tym spostrzeżeniem rozpoczął zaciętą dyskusję.

W wyniku wyburzenia tego budynku po byłej szkole jesteście teraz bezdomni, nie macie swojej siedziby. Można wpisać do programu budowę świetlicy, ale raczej na to nie otrzymamy środków z programu rewitalizacji. Mogą być pozyskane środki unijne, ale z innych programów. Nie wcześniej niż przed końcem 2023 roku – odpowiedziała Sekretarz Różańska i wyjaśniła, że świetlica będzie wybudowana, gdyż gmina posiada projekt i pozwolenie na budowę. Nie posiada tylko pieniędzy na realizację zadania. Urzędniczka zapewniała, że środki do gminy kiedyś dotrą i prosiła, by skupić się na zadaniach, które można ująć w programie rewitalizacji.

Mieszkańców takie wyjaśnienia nie satysfakcjonowały. Przypomnieli rozbiórkę szkoły przed 9 lat i obietnice wójta, że za 3 lata wybuduje nową świetlicę i na tą inwestycję ma już 3 mln zł.  Wyrazili również swoje niezadowolenie z braku obecności wójta na spotkaniu. Sekretarz zadeklarowała, że wójt chętnie spotka się z mieszkańcami i porozmawia. –Trzeba tylko ustalić termin. 

Na ostatnim zebraniu wójt rzeczywiście powiedział, że pieniądze są już przygotowane i że świetlica będziewtrącił się kolejny mieszkaniec.

Sekretarz odpowiedziała, że żaden budynek nie powstaje ze środków własnych gminy i potrzebne są fundusze zewnętrzne, których na razie nie ma, aby przystąpić do realizacji projektu. Dodała też, że Gmina nie miała zabezpieczonych 3 mln zł,  tylko miała przygotowany projekt na taką kwotę.

To po co było rozbierać to? Była świetlica, był piętrowy budynek. A teraz zebrania pod chmureczką. Ten budynek pamiętał czasy wojenne, to był solidny budynek grzmiał jeden z mieszkańców.  Mieszkańcy wyrażali swoje niezadowolenie ze sposobu pracy urzędników, z tego w jaki sposób są traktowani w Gminie oraz z braku działań na rzecz wsi Wola Mała i Duża przez ostatnie 10 lat. –Patrzcie jak się inne wioski rozwinęły, zjazdy są porobione, ronda, a na Woli nie ma nic. Tylko przyjeżdżają tu i wciskają ludziom ciemnotę i obiecują wszystko skarżyli się zebrani.

Dróg też nie można

Z problemu świetlicy temat zszedł na temat  dróg, które we wsi są w opłakanym stanie.

Miały być pobocza utwardzone, a tylko tłuczeń rzucili, że się nie ma jak wyminąćzauważył ktoś z zebranych. Sekretarz o drogach nie chciała rozmawiać w ogóle, twierdząc, że nie ma wiedzy w tym temacie.

- Reklama -

Joanna Pastuszak powiedziała, że teoretycznie można wpisać remont drogi jako propozycję do planu rewitalizacji, ale pomysł ten może nie zostać zaakceptowany, gdyż droga sama w sobie nie ma wpływu na poprawę sytuacji społecznej we wsi.

To może chociaż kanalizacja?

Kolejnym problemem poruszonym przez mieszkańców był brak kanalizację i brak dofinansowań na przydomowe oczyszczalnie. Sekretarz kazała czekać na pieniądze z funduszy. Powołała się również na specyfikę układu osadniczego wsi, który uniemożliwia budowę kanalizacji.

Planowane jest docelowo pociągnąć kanalizację we wszystkich sołectwach i przewidziana jest Wola Dereźniańska, Bidaczów, Ruda Solska i Zagrody. Jednak u was i na Rapach Dyańskich jest to zostawione na razie, bo to jest specyfika układu osadniczego tłumaczyła Różańska.

Chyba układu wójtaskwitował ktoś z zebranych.

Nie płaćmy podatków i nie będzie problemu

Dyskusji nie było końca. Sekretarz próbowała skierować rozmowę na  temat propozycji rewitalizacji, ale mieszkańcy nie dawali za wygraną:

-Po co wiecznie obiecywać? Powiedzcie, że nie zrobicie, nie ma pieniędzy. Tylko wtedy nie bierzcie od nas podatków, bo po co my te podatki płacimy, a jeszcze nam podnosicie- irytowali się mieszkańcy.

Gdy głos ponownie próbowała zabrać przedstawicielka firmy planującej rewitalizację, proponując by jednak mieszkańcy przedstawili propozycje aktywności społecznej, tak jak czyniono to w innych miejscowościach, zebrani nie chcieli o tym słyszeć.

Wszędzie mają świetlice, szkoły, remizy.  Tylko my nie mamy gdzie się spotykać. Po liście spotkań widać, że wszędzie spotykacie się w budynkach, tylko tu stoimy pod gołym niebem – zauważył ktoś z zebranych.

Rozmowy nie udało przekierować się na temat rewitalizacji w zakresie, jakim przewiduje program. Urzędniczki wręczyły więc mieszkańcom ankiety, zachęcając do przedkładania propozycji i pomysłów na rewitalizację do 5 sierpnia br.

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Donald mówi

    Ta sekretarka jest żoną czy córką Wieśka??? Najważniejszy cel, za rok znowu wygrać wybory ….

  2. gość mówi

    Tutaj jest program rewitalizacji na lata 2017-2023 i co z tego zostało zrealizowane?

    https://www.gminabilgoraj.pl/do_pobrania/Projekt-Lokalnego-Programu-Rewitalizacji-Gminy-Bilgoraj-na-lata-2017-2023_395.pdf

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.